Zvicër: Rriten kërkesat për shtëpi të dyta

Mos i humb

Nga integrimi në BE tek kriza politike, ambasadori gjerman jep mesazhin e qartë nga Shkodra: Shqipëria ka shumë për të bërë

Ambasadori gjerman, Peter Zingraf nga Shkodra deklaroi se Shqipëria ka bërë hapa përpara për bisedimet me Bashkimin Europian. Sipas...

Ambasada Amerikane përgëzon Shqipërinë për miratimin e rregullores së re për sigurinë kibernetike në sektorin e energjisë: Vendi i parë në Evropën Juglindore që...

Ish-deputetja e PD, Albana Vokshi denoncon se në shkollën ‘’Emin Duraku’’ në Tiranë janë aktualisht 8 mësues të infektuar dhe 20 të...

Zbulohet “misteri” i trenit që kalon përmes autostradës me shtatë korsi

Wonder World, një faqe australiane e videos në YouTube ka zgjidhur më në fund misterin e një treni të madh mallrash që...

Familjarët po e kërkonin/ Ishte larguar nga shtëpia, 40-vjeçari bën aksident në rrugën Tiranë-Elbasan

Një aksident rrugor ka ndodhur në aksin Tiranë-Elbasan. Mësohet se në fshatin Shijon, shtetasi Rr.Ç., 40 vjeç, banues në...

Kërkesa për shtëpi të dyta është rritur që kur u zbutën kufizimet në lidhje me koronavirusin, sipas kompanisë së pasurive të patundshme Wüest Partner.

Opsioni i punës në distancë duket se po inkurajon disa për të tregtuar kohë në vendet qendrore të qytetit për më shumë kohë në vendpushimet Alpine, fshat, rajone udhëtarësh dhe qytete më të vogla.

Çmimet e shtëpive të dyta janë rritur 3.6% gjatë 12 muajve të fundit, sipas firmës, shkruajnë mediat zvicerane.

Kërkesa për shtëpi të pavarura në qytete më të vogla, të tilla si Fribourg, Neuchâtel dhe Sion, janë rritur gjithashtu.

Për një periudhë afatgjatë është e mundur një prirje drejt lëvizjes më pak në udhëtime dhe punës më të largët. Ndërsa afërsia me punën bëhet më pak e rëndësishme, shtëpitë në rajonet e udhëtarëve mund të bëhen më tërheqëse. Një kthim në natyrë mund të forcojë një preferencë për pushime dhe aktivitete të kohës së lirë, të intensifikojë konsumin e brendshëm dhe të rrisë kërkesën për rezidencat dytësore, vlerëson firma.

Nëse një ndërrim i tillë merr përsipër, ai mund të përforcojë largimin nga shitja me pakicë në rrugë drejt blerjeve në internet dhe të ushtrojë presion negativ mbi çmimet e pronave komerciale.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rikthehet “Përbindëshi i Detit Kaspik”

Në brigjet perëndimore të Detit Kaspik shfaqet një relikt që ngjan me një përbindësh gjigant uji. Është e vështirë të imagjinosh që...

Mitsotakis: Jemi të gatshëm t’i drejtohemi Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë pë kufijtë detarë

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis pas një takimi me presidentin qipriot Nicos Anastasiades dhe atë egjiptian Fatah al Sisi në Nikozia, kryeministri grek...

Frikë nga mbyllja? Rriten shitjet e letrës higjienike dhe dezinfektantët në Gjermani

Rriten sërish shitjet e letrës higjienike dhe dezinfektuesit në Gjermani. Kështu ka deklaruar zyra e Statistikave, teksa shteti me ekonominë më të...

Policia Rrugore me Lamborghini Huracàn: Padova-Romë në tre orë!

Policët Rrugorë në Sant’Agata Bolognese kanë transportuar një veshkë nga Padova në Rome për 3 orë, gjatësi e cila zakonisht përshkohet për 5...

I frikshëm apo i mahnitshëm? Pamjet e hotelit më të veçantë

Nëse po kërkoni një vend pranë detit, dhe larg njerëzve, atëherë ky hotel në Suedi është i duhuri për ju.