Zvicra porosit 5.3 milionë vaksina nga kompania britanike AstraZeneca

Mos i humb

Presidentja e Bankës Qendrore Evropiane, Christine Lagarde, thirrje institucioneve evropiane për shpërndarjen e shpejtë të fondit të rimëkëmbjes

Presidentja e Bankës Qendrore Evropiane, Christine Lagarde, u bën thirrje institucioneve evropiane për shpërndarjen sa më të shpejtë të fondit prej 750...

OBSH në deklaratë urgjente: Infektimet nga Covid-19 arrijnë nivele rekord në të gjithë botën, ja dy kontinentet më të goditur

Rastet e përditshme të COVID-19 kanë arritur nivele rekord në të gjithë botën, veçanërisht në Evropë dhe kontinentin amerikan, tha Organizata Botërore...

Studimi i fundit, Covid-i “i gjatë”/ Kush është më i rrezikuar?

Mosha e shkuar dhe pasja e një vargu simptomash fillestare rrit rrezikun e Covid-it të gjatë – thonë shkencëtarët.

Korea e Jugut përballet me një kllaster të ri infeksionesh me COVID-19

Një kllaster infeksionesh përreth zonës së Seulit të Madh i ka shkaktuar Koresë së Jugut edhe një sfidë tjetër për të luftuar...

Qeveria Federale e Zvicrës po vazhdon përpjekjet e saj për të siguruar vaksinën kundër Covid-19 dhe tani ajo po porosit deri në 5.3 milion doza vaksinash nga kompania britanike AstraZeneca.

Megjithatë, nuk është ende e qartë nëse përdorimi i kësaj vaksine do të jetësohet ose jo.

Duke porositur vaksinën, Zvicra mund të marrë pjesë në marrëveshjen midis Komisionit Evropian dhe AstraZeneca, ka njoftuar të premten Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG).

Në muajin gusht të këtij viti, Qeveria Federale pati nënshkruar një kontratë me kompaninë amerikane “Moderna” për 4.5 milion doza vaksinash.

Përveç kësaj, Zvicra ka pjesëmarrje në iniciativën ndërkombëtare COVAX për të prokuruar vaksina që do të mjaftojnë për deri në 20 për qind të popullsisë.

BAG po ndjek disa strategji për prokurimin e vaksinave, ka shpjeguar Zyra Federale në fillim të Tetorit: së pari, prokurimi i drejtpërdrejtë nga sektori privat, së dyti, kontakti i ngushtë me BE dhe vendet fqinje, dhe së treti, një angazhim i fortë në nivelin multilateral.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rikthehet “Përbindëshi i Detit Kaspik”

Në brigjet perëndimore të Detit Kaspik shfaqet një relikt që ngjan me një përbindësh gjigant uji. Është e vështirë të imagjinosh që...

Mitsotakis: Jemi të gatshëm t’i drejtohemi Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë pë kufijtë detarë

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis pas një takimi me presidentin qipriot Nicos Anastasiades dhe atë egjiptian Fatah al Sisi në Nikozia, kryeministri grek...

Frikë nga mbyllja? Rriten shitjet e letrës higjienike dhe dezinfektantët në Gjermani

Rriten sërish shitjet e letrës higjienike dhe dezinfektuesit në Gjermani. Kështu ka deklaruar zyra e Statistikave, teksa shteti me ekonominë më të...

Policia Rrugore me Lamborghini Huracàn: Padova-Romë në tre orë!

Policët Rrugorë në Sant’Agata Bolognese kanë transportuar një veshkë nga Padova në Rome për 3 orë, gjatësi e cila zakonisht përshkohet për 5...

I frikshëm apo i mahnitshëm? Pamjet e hotelit më të veçantë

Nëse po kërkoni një vend pranë detit, dhe larg njerëzve, atëherë ky hotel në Suedi është i duhuri për ju.