India dhe Kina do të zhvillojnë bisedime ushtarake për tensionet kufitare

Mos i humb

Vaji i peshkut për shëndetin e fëmijëve

Fëmijëria është një nga periudhat më kritike në jetën e njeriut. Pikërisht në këtë kohë, ushqyerja luan një rol thelbësor për shëndetin...

Vajza e Kadaresë zgjidhet zv/presidente e Asamblesë së Përgjithshme të OKB

Besiana Kadare, vajza e shkrimtarit të njohur shqiptar Ismail Kadare do të jetë zv.president e OKB-së duke përfaqësuar Shqipërinë e cila u...

Yuri Kim: Do qëndrojmë krah Shqipërisë, ta bëjmë aleate më të fortë

Ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë Yuri Kim ka përcjellë një mesazh urimi me rastin e Ditës së Pavarësisë së SHBA-ve. Kim shprehet...

Turqi, terrorsiti i PKK-së nga lista e të kërkuarve, në mesin e “të neutralizuarve”

Një terrorist i PKK-së "i neutralizuar" në operacionet e brendshme antiterroriste të së premtes ishte në mesin e personave në listën e...

“India do të udhëhiqet nga gjenerallejtënant Harinder Singh, komandant i trupave të Korpusit XIV me qendër në Leh”, tha një zëdhënësi i ushtrisë indiane për AA.

Zyrtarë të lartë ushtarak edhe dje zhvilluan bisedime për të zgjidhur tensionet kufitare.

Përplasjet kufitare të cilat filluan në 5 maj në luginën Galwan në Ladakh dhe më pas në kalimin Nakula në rajonin verilindor të Sikkim tre ditë më vonë, kanë çuar në një përmbajtje nga të dyja palët përgjatë Linjës së Kontrollit Aktual, që de fakto është kufiri midis Indisë dhe Kinës.

“India është në bisedime me Kinën. Ne kemi një mekanizëm për të zgjidhur problemin dhe po punojmë sipas këtij mekanizmi. Nuk ka asgjë më të mirë nëse kjo mund të zgjidhet përmes bisedimeve”, shkroi në Twitter Rajnath Singh, ministri i Mbrojtjes i Indisë.

Nuk pati ndonjë përgjigje të menjëhershme mbi bisedimet nga Pekini. Megjithatë, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze, Zhao Lijian tha të hënën se kishte “kanale të papenguara për komunikim lidhur me kufijtë në fushat diplomatike dhe ushtarake” midis Pekinit dhe New Delhit.

“Aktualisht situata e përgjithshme përgjatë kufirit është e qëndrueshme dhe e kontrollueshme. Ne besojmë se çështjet mund të zgjidhen siç duhet pas bisedimeve dhe konsultimeve dypalëshe”, tha ai gjatë një konference të rregullt për media.

Tensionet kufitare midis dy vendeve kanë ekzistuar për më shumë se shtatë dekada. Të dy vendet madje ishin të përfshira në një luftë mbi rajonin kodrinor të Arunachal Pradesh në vitin 1962, të quajtur “Lufta Sino-Indiane”

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Eurostat: Në dy muaj 140 mijë viktima, të përqendruara në 50 rajone

Sipas ‘Eurostat’, në vetëm dy muaj janë regjistruar 140 mijë viktima nga infeksioni I koronavirusit, të gjitha të përqendruara kryesisht në 50...

Irani merr një vendimin ndryshe për maskat , 2500 infeksione të reja

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani deklaroi se të gjithë iranianët që nuk mbajnë maska, nuk do të kenë qasje në shërbimet shtetërore...

Australi, autoritetet fusin në karantinë 3000 banorë të Melburn-it

Përballë ringjalljes së infeksioneve të reja të shkaktuara nga Covid, në Melburn, në Australi, rreth 3000 persona i janë nënshtruar masave të...

Të shtëna në një qendër tregtare në Alabama, vdes fëmija 8 vjeç

Një djalë 8-vjeçar u vra gjatë një shkëmbimi zjarri në një qendër tregtare në Alabama, Riverchase Galleria. Tre persona...

Katari përshëndet marrëdhëniet strategjike me Turqinë

Ministri i Jashtëm i Katarit, Mohamed bin Abdulrahman Al-Thani, ka përshëndetur marrëdhëniet strategjike të vendit të tij me Turqinë, (AA).