Kjo është vaksina e re që lufton alergjitë

Mos i humb

Me 5 yje! Ndërtohet hoteli i parë “inteligjent” në Greqi

Vizitorët në qytetin e dytë më të madh të Greqisë, Selanikut, do të jenë në gjendje të provojnë hotelin e parë inteligjent...

Opozitarët e moderuar ushtarakë fillojnë operacion në jug të Idlibit

Opozitarët e moderuar ushtarakë hynë në fshatin Nayrab pasi filluan një operacion kundër forcave të regjimit të Bashar al Asadit i cili...

Thaçi: Bazamenti i ushtrisë së Kosovës është gjaku i derdhur për liri

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, për nder të 12-vjetorit të pavarësisë së Kosovës ka vizituar pasdite Kazermën “Adem Jashari”, ku është pritur me nderime...

Shpërthen bombola e gazit në një banesë në Fier

Shpërthen bombola e gazit në një banesë në fshatin Libofshë të Fierit, si pasojë kanë mbetur të plagosur shtetasi M. Z dhe nëna e...

Studiuesit në Shtetet e Bashkuara kanë krijuar një “vaksinë” që ata besojnë se do të ndihmojnë në trajtimin e alergjive të shumta, duke përfshirë ethet e kashtës.

Kjo vaksinë përmban një përzierje komponimesh që luftojnë alergjitë dhe administrohet në disa doza rritëse gjatë tetë javëve, transmeton Klan Kosova.

Çpimi nga kjo vaksinë sjellë teorinë se duke rritur gradualisht sasinë e këtyre shkakton në mënyrë të kontrolluar (një trajtim i njohur si imunoterapia), sistemi imunitar bëhet më tolerant ndaj tyre, i cili çrrënjos simptomat dhe siguron mbrojtje afatgjatë kundër pothuajse shumë alergjive.

Trajtimet përfshijnë antihistaminat dhe kortikosteroidet, të cilat trajtojnë inflamimin dhe ënjtjen.

Efektet anësore të antihistamines mund të përfshijnë përgjumje, gojë të thatë dhe vizion të paqartë, ndërsa përdorimi afatgjatë – më shumë se tre javë – i steroideve është i lidhur me një rrezik në rritje të problemeve shëndetësore si shtim në peshë dhe dobësi të muskujve. /Kosova Post/

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Rritet bilanci/ Shkon në 79 numri i të prekurve nga koronavirusi në Itali, ndalohet hyrja dhe dalja në disa qytete

Italia ka dhënë alarmin për koronavirusin. Fqinjët janë vendi më i prekur në Europë, ku tashmë është rritur numri i të prekurve...

Si ta ndalojmë Alexa-n që të mos regjistrojë bisedat private

E vetmja mënyrë për të ndaluar regjistrimin e Amazon Alexa në shtëpi është ta ndalni atë. Nëse nuk dëshironi...

Nëse keni njolla të bardha në dhëmbë, patjetër lexojeni këtë tekst!

Nëse keni njolla të bardha në dhëmbë madje përherë – është shenjë për t’u brengosur, thonë stomatologët Fjala është...

Kur jemi duke fjetur mund të mësojmë një gjuhë të huaj, e pohon shkenca

Ndërsa ne nuk mund të punojmë ose gatuajmë saktësisht në të njëjtën kohë, truri ynë është shumë aktiv teksa jemi në gjumë

Kaçamak me kërpudha

Për kafjall, darkë, por bën edhe për drekë… Kurdo që ta përgatitni, këtë ushqim do ta pëlqeni menjëherë! –...