Lavrov: Politika e SHBA-së në Siri mund të djegë të gjithë rajonin

Mos i humb

Itali, konfirmohen 681 vdekje të reja nga COVID-19

Italia ka raportuar 681 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar në 15.362 numrin e përgjithshëm të vdekjeve...

Vetizolohet ministri britanik, Michael Gove

Ministri britanik, Michael Gove, tha të martën se do të izolohet pasi një anëtar i familjes së tij po shfaq simptoma të...

“Polonia, Hungaria dhe Çekia kanë shkelur ligjet e BE-së me mospranimin e refugjatëve”

Gjykata Evropiane e Drejtësisë (GJED), ka vendosur se Polonia, Hungaria dhe Çekia kanë shkelur ligjet e BE-së për shkak se nuk kanë...

Vuçiq: Tetë shqiptarë me koronavirus u transferuan nga Novi Pazari për në Beograd

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ka thënë se vendi i tij kujdeset për popullsinë në të gjithë Serbinë, si dhe se mjekët te...

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergey Lavrov ka paralajmëruar se politika e SHBA-së në Siri “mund të djegë të gjithë rajonin”.

Lavrov, lidhur me çështjen e Sirisë në një konferencë të përbashkët për media pas takimit të zhvilluar me ministrin e Jashtëm të Kazakistanit, Muhtar Tleuberdi tha se “Politika e SHBA-së në Siri mund të djegë të gjithë rajonin. Ajo duhet të shmanget nga kjo me çdo kusht”. Ai ka tërhequr vëmendjen se kurdët në Irak janë të shqetësuar nga veprimet e SHBA-së në Siri.

Sipas tij, aktivitetet e SHBA-së në Siri janë kontradiktore dhe shkelje e rezolutave të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për unitetin territorial dhe sovranitetin e Sirisë.

– “SHBA nuk ka mbajtur premtimin e dhënë”

“Presidenti i SHBA-së, Donald Trump ka njoftuar shumë herë se do të tërheqë ushtarët amerikanë nga Siria”, tha Lavrov duke shtuar se “Trump më pas i ka frenuar këto vendime të tilla. SHBA nuk ka mbajtur premtimin e dhënë”.

Ai thekson se dialogu është kusht për zgjidhjen e problemit në veri të Sirisë dhe se qeveria e Damaskut pas deklaratave të ndërsjella mes Turqisë dhe SHBA-së ka biseduar me përfaqësuesit e organizatës terroriste YPG/PKK.

“Duke përfshirë edhe vendosjen e sigurisë në kufirin Turqi-Siri, ne kemi theksuar që të inkurajojmë formimin e dialogut mes dy palëve për zgjidhjen e problemit në këtë rajon të Sirisë. Do të ndihmojmë për fillimin e dialogut. Shpresojmë që kjo do të mbështetet”, ka deklaruar Lavrov.

Më tej ministri rus ka rikujtuar zhvillimin e bisedës telefonike me homologun turk Mevlüt Çavuşoğlu ndërsa lidhur me këtë tha se “Çavuşoğlu tha se Turqia ka respekt absolut për integritetin territorial të Sirisë”.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

CEO i Twitterit do të dhurojë 1 miliard dollarë për luftën kundër COVID-19

Drejtuesi i lartë (CEO) i Twitter-it, Jack Dorsey, njoftoi se në kuadër të luftës kundër koronavirusit të ri (COVID-19) do të dhurojë...

Izrael, rritet në 71 numri i të vdekurve nga COVID-19

Në Izrael ka arritur në 71 numri i të vdekurve dhe në 9.404 numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19).

Kroaci, në një shtëpi për të moshuar 10 të infektuar nga COVID-19

Është duke vazhduar evakuimi i një pjese të banorëve të shtëpisë për persona të moshuar në Split të Kroacisë pasi që 10...

Manastirliu: Shërohen 4 infermierë dhe një mjeke nga COVID-19

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, nëpërmjet një postimi në faqen e saj në Facebook, ka ndarë lajmin e mirë...

Keni të prekur me COVID-19 ndonjë pjesëtar në familje? Këshillat e MSH për qytetarët

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i kërkon qytetarëve të vijojnë të respektojnë masat e distancimit social. Sic e...