Pritet data e re e zgjedhjeve, reagon presidenti Thaçi

Mos i humb

Shekerinska: Me ligjin e ri do të kalojmë nga sistemi i mbrojtjes individuale në atë kolektive

Zv/kryeministrja dhe ministrja e Mbrojtjes e Maqedonisë së Veriut, Radmilla Shekerinska, në një konferencë për media foli për Ligjin mbi ndryshimin dhe plotësimin e...

Numri i të vdekurve nga koronavirusi në Kinë rritet në 1.869

Pekin Komisioni Kombëtar i Shëndetit në Kinë ka bërë të ditur se numri i të vdekurve nga shpërthimi i koronavirusit të ri në vend, tashmë...

Gjenerali puçist i Libisë, Haftar takon ministrin rus të Mbrojtjes

Ministri i Mbrojtjes i Rusisë, Sergey Shoygu ka pritur në takim gjeneralin puçist me qendër në Libinë lindore, Khalifa Haftar, (AA). Ministria ruse e Mbrojtjes...

Osmani: Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme, Trepça e paprekshme!

Kryeparlamentarja, Vjosa Osmani ka marrë pjesë në aktivitetin e shënimit të 31-vjetorit të grevës së Stan Tërgut. Grevën e...

Pas votimit të deputetëve për të shpërndarë Parlamentin, ka reaguar edhe Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi. Ai thekson se vendimi ka përshpejtuar hapat e organizimit për zgjedhje të parakohshme.

Gjithsesi, presidenti nuk ka bërë ende me dije se kur do të jetë data e zgjedhjeve. Që nga dita e shpërndarjes së Parlamentit, data e zgjedhjeve duhet të përcaktohet jo më herët se 30 ditë dhe jo më larg se 45 ditë.

“Brenda kompetencave të mia kushtetuese, ligjore dhe në përputhje të plotë me vendimin e sotëm të Kuvendit, së shpejti do të marr vendim për dekretimin e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Republikën e Kosovës”, thuhet në reagimin e presidentit.

Vendimi për shpërndarjen e Parlamentit erdhi pas dorëheqjes së Ramush Haradinajt nga posti i kryeministrit, për shkak të marrjes në pyetje nga Gjykata Speciale, për krimet e pretenduara ndaj serbëve, gjatë luftës së Kosovës.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Si ta ndalojmë Alexa-n që të mos regjistrojë bisedat private

E vetmja mënyrë për të ndaluar regjistrimin e Amazon Alexa në shtëpi është ta ndalni atë. Nëse nuk dëshironi...

Nëse keni njolla të bardha në dhëmbë, patjetër lexojeni këtë tekst!

Nëse keni njolla të bardha në dhëmbë madje përherë – është shenjë për t’u brengosur, thonë stomatologët Fjala është...

Kur jemi duke fjetur mund të mësojmë një gjuhë të huaj, e pohon shkenca

Ndërsa ne nuk mund të punojmë ose gatuajmë saktësisht në të njëjtën kohë, truri ynë është shumë aktiv teksa jemi në gjumë

Kaçamak me kërpudha

Për kafjall, darkë, por bën edhe për drekë… Kurdo që ta përgatitni, këtë ushqim do ta pëlqeni menjëherë! –...

Si të kuptoni nëse dikush ka hapur email-in që i keni dërguar

Për dallim nga mesazhet me tekst, të cilat vijnë me njoftimin kur lexohet mesazhi, të dish nëse një person ka lexuar apo...