SHBA/ Ja kur testohet vaksina për koronavirusin në njerëz, kompania: Prodhojmë mbi 1 miliard doza

Mos i humb

Kosovë: Janë rregjistruar 27 raste të reja me Covid-19

NJËZET E SHTATË RASTE ME COVID-19! Sot më 01 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me...

Meta: Kambanë alarmi! Lufta kundër kanabisit, kusht për integrimin, çdo neglizhencë pasoja për vendin

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka reaguar pas publikimit të raportit të Qendrës Europiane të Drogave duke e cilësuar një kambanë e...

Lufthansa, humbje 2,1 mld euro

"Lufthansa" është kompania ajrore e treta më e madhja në botë për nga të ardhurat. Por grupi gjerman në tremujorin e parë...

​Mitrovicë, 18 ditë pa asnjë rast me Covid-19

Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri ka thënë se janë bërë 17 ditë prej kur kemi pasur rastin e fundit pozitiv...

Gjiganti farmaceutik amerikan Johnson & Johnson thotë se testimi tek njerëzit i vaksinës së tij eksperimentale për koronavirusin do të fillojë para shtatorit dhe se vaksina mund të jetë gati për përdorim nga fillimi i vitit të ardhshëm.

Kompania thotë se për krijimin dhe testimin e vaksinës ka angazhuar bashkë me Departamentin e Shëndetësisë, më shumë se 1 miliard dollarë. Sipas kompanisë, nëse provat tek njerëzit dalin me sukses, ajo mund të prodhojë më shumë se 1 miliard doza.

Johnson & Johnson parashikon që sasitë e para të vaksinës të përdoren për rastet më të rënda. Drejtori Ekzekutiv i Kompanisë Alex Gorsky tha për rrjetin NBC se deri tani shenjat tregojnë se vaksina eksperimentale do të jetë e efektshme. Ai tha se kompania planifikon të rrisë prodhimin e vaksinës në javët e ardhshme, me qëllim që të ketë gati disa qindra milion doza deri në mesin e vitit të ardhshëm dhe një miliard doza deri në fund të vitit 2021./VOA/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Avokati nuk paraqitet, shtyhet për në 10 qershor seanca e Kajmakut

Gjykata e Tiranës ka shtyrë për në 10 qershor seancën gjyqësore ndaj ish-kryebashkiakut të Vorës, Agim Kajmaku. Shkak i...

Mbretëria e Bashkuar pret Samitin Global të Vaksinave: Askush nuk mund ta prodhojë atë i vetëm

Sot në Londër është mbledhur Samiti global i vaksinave i organizuar nga Gavi, aleanca globale për vaksinat dhe nga qeveria britanike.

Meta nxjerr dekretin, kush është emri i propozuar

Arben Shehu është emri i zgjedhur nga Meta që i propozohet Kuvendit të Shqipërisë për t’u zgjedhur Kryetar i Kontrollit të Lartë...

Lleshaj për përplasjen tek Teatri Kombëtar: Ligji parashikon deri në përdorimin e armëve…policia qëndroi tek shtrëngimi fizik

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj ditën e sotme në foltoren e Kuvendit i është përgjigjur interesit të deputetëve të opozitës për sa...

Hyjnë 16 kamionë nga Serbia me dokumente Republika e Kosovës

Që nga shtimi i masave të reciprocitetit deri më sot në vendin tonë nga Serbia kanë hyrë 16 kamionë më dokumentet “Republika...