Sot në Gjermani filloi testimi i detyruar i udhëtarëve.

Mos i humb

“Kam zbatuar detyrën me korrektësi”, Voltana Ademi reagon pas padisë së Këshillit Bashkiak: Si unë kanë vepruar shumë kryebashkiakë të tjerë

Një ditë pasi u bë publike padia ndaj kryebashkiakes së Shkodrës, Voltana Ademi nga Këshilli Bashkiak në Shkodër për zëvendësimin dhe emërimin e anëtarëve...

Meta pret Koordinatoren e re Rezidente të OKB-së në Shqipëri: Uroj një bashkëpunim të shkëlqyer mes vendit tonë e KB

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka pritur sot në një takim Koordinatoren e re Rezidente të OKB-së në Shqipëri, znj.Fiona McCluney, me...

Aplikacioni kundër Covid-19 edhe për moshat mbi 16 vjeç

Personat që jetojnë në Angli  dhe Uells së fundmi po nxiten të shkarkojnë aplikacionin qeveritar për gjurmimin e kontakteve.

Azerbajxhani dhe Armenia vazhdojnë luftimet, bota apelon për armëpushim

Pavarësisht thirrjeve ndërkombëtarë për vetëpërmbajtje, Armenia dhe Azerbajxhani kanë vazhduar për të dytën ditë me radhë luftime të ashpra, për shkak të...

Siç ishte paralajmëruar, sot në Gjermani ka filluar testimi i detyruar për koronavirus për të kthyerit nga zonat e rrezikut. Qindra njerëz janë ekzaminuar vetëm në aeroportin e Hanoverit, shkruan agjencia gjermane e lajmeve DPA.

Po kështu radhë të gjata janë parë para qendrës së testimeve Johanniter-Unfall-Hilfe (Urgjenca-Ndihma) në mesditë.

Një zëdhënëse ka thënë se në përgjithësi, organizata e saj pret që vetëm sot do të bëhen më shumë se 1000 testime në aeroportin e Hanoverit.

Për shkak të një rritjeje të konsiderueshme të numrit të infeksioneve me koronavirus në Bullgari dhe Rumani, qeveria federale ka bërë zyrtarisht një paralajmërim kundër udhëtimeve turistike në disa rajone të këtyre dy vendeve të BE-së.

Një rregullore përkatëse e provës e lëshuar nga Ministria Federale e Shëndetësisë detyron udhëtarët t`i nënshtrohen testimit nga e shtuna, 8 gusht 2020.

Kushdo që nuk pranon të testohet, duhet të presë një gjobë.

Testet mund të bëhen në aeroporte, porte, stacione treni, vendkalime kufitare, zyra të mjekëve dhe qendra testimi.

Përndryshe, udhëtarët mund të paraqesin një rezultat negativ të testit, nga vendi prej të cilit kanë ardhur, rezultat që nuk bën të jetë më i vjetër se 48 orë.

Ndërkohë, në CDU po shprehen kritika lidhur me testet e detyrueshme falas për udhëtarët nga zonat e rrezikut.

Kryeministri i Landit Sachsen-Anhalt, Haseloff ka thënë për “Spiegel” se shpenzimet e rreziqeve të vetë-zgjedhura nuk mund t`i mbulojë vazhdimisht shoqëria”.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Gabimet Me Ushqimin Që Ju Dëmtojnë Mëlçinë – Zbuloni Çfarë Duhet Të Bëni

Ushqimet që hani, ato të duhura e ato të gabuara, kanë gjithmonë një ndikim të drejtpërdrejtë në shëndetin e mëlçisë.

Kinë/ Helmoi 25 fëmijë, edukatorja dënohet me vdekje

Një mësuese e kopshtit që helmoi 25 fëmijë, duke vrarë njërin prej tyre, pas një debati me një anëtar rival të stafit...

Qendra Europiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve shton edhe katër vende në ‘Listën e Kuqe’

Qendra Europiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve ka shtuar katër vende të tjera në listën e saj të kuqe të koronavirusit,...

SHBA, 20 milionë dollarë dëmshpërblim familjes së afrikano-amerikanit të vrarë

Familjes së William Green (43), afrikano-amerikani të cilin e vrau policia në Maryland, do t’i paguhet dëmshpërblim prej 20 milionë dollarësh.

iPhone 12: Adhuruesit e Apple do ta duan këtë edicion special – por ata do ta “urrejnë” çmimin e tij

iPhone 12 i ardhshëm nuk do të jetë i lehtë për tu blerë, me raportin e fundit që sugjeron se pajisja do...