Trajtimi natyral për këmbë të buta në kushte shtëpie

Mos i humb

Ekonomia e Kinës rritet me 3,2 për qind në çerekun e dytë të vitit

Ekonomia e Kinës e cila u tkurr me 6,8 për qind në çerekun e parë të vitit për shkak të pandemisë së...

Vuçiç : S’kam frikë nga protestuesit

Aleksandar Vucic deklaroi se nuk shqetësohet se mund të humbasë pushtetin politik mes protestave masive që kanë shpërthyer në Beograd e pjesë...

Isa Mustafa rezulton pozitiv me COVID-19

Isa Mustafa ka njoftuar se është testuar pozitiv me koronavirus. Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa ka njoftuar se është...

India shënon rritje rekorde të rasteve me COVID-19 brenda një dite

India sot ka raportuar 32.695 raste të reja me COVID-19, rritja më e lartë brenda një dite deri më tani, tha Ministria...

Këmbët e buta dhe të dhe të shëndetshme janë një nga dëshirat e çdo të rrituri. Pra nuk ka shumë rëndësi nëse jeni burrë apo grua, kur vjen puna tek shëndeti i këmbëve. Siç dihet janë një nga pjesët më delikate të trupit, çdo shqetësim në to do të thotë shqetësim i të gjithë trupit.

Zgjidhjet për këtë problem mund të jenë të shumta duke filluar që nga zgjedhja e këpucëve të duhura, ecja apo trajtimi i duhur i lëkurës. Në këtë artikull do të ndalemi tek trajtimi i këmbëve me mënyra natyrale për t’i pasur sa më të buta e të shëndetshme. Ndiqni mëposhtë hap pas hapi këshillat e mëposhtme:

Çfarë ju duhet
1 filxhan kafe kripë
2 filxhanë kafe sodë buke
1 limon i shtrydhur
10 pika vaj esencial trëndafili apo lavande
Ujë

Si të veproni
Mbushni një kovë apo legen me ujë të vakët ose të nxehtë dhe brenda shtoni të gjithë përbërësit. Është me rëndësi që uji të jetë disi i ngrohtë në mënyrë që të merrni rezultatin e dëshiruar. Pasi të keni hedhur kripën, sodën dhe limonin, zgjidhni vajin tuaj esencial sipas dëshirës. Nëse këtë radhë nuk ju gjendet një në shtëpi mund ta anashkaloni këtë hap dhe të përdorni vetëm përbërësit e tjerë.

Kështu me të përgatitur ujin, zhysni këmbët e pastra në të dhe lërini të pushojnë për 30 minuta, deri sa uji të fillojë të ftohet plotësisht. Gjatë kësaj kohe herë pas here mund t’i fërkoni këmbët me njëra tjetrën, pa i nxjerrë nga uji. Më pas thajini lehtë me peshqir dhe përdorni një limë apo gur të posaçëm për këmbët për t’i lëmuar ato. E gjithë lëkura e vdekur duhet të eliminohet në këtë mënyrë. Kini kujdes të mos i dëmtoni këmbët tuaja teksa i limoni duke ushtruar shumë presion mbi to. Pasi ta keni bërë këtë proces për disa minuta, shpëlajini këmbët me ujë të pastër dhe thajini sërish. Në fund kur ato të jenë të buta e të pastra, lyejeni me pak krem dhe pushoni për disa minuta.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Zëdhënësja e KE: Thelbësore që marrëveshja e 5 qershorit për reformën zgjedhore në Shqipëri të ruhet

Zëdhënësja e Komisionit Europian Ana Pisonero i është bashkuar partnerëve ndërkombëtarë të Shqipërisë që bëjnë thirrje për miratimin dhe zbatimin e marrëveshjes...

Meta: Ka muaj që në veshët e mi kumbon thirrja e 2 marsit “shpërndaje Kuvendin!”

“Kam që në 2 mars që në veshët e mi kumbon thirrja e popullit “shpërndaje Kuvendin!”- kështu u shpreh Presidenti Meta në...

Kosova dhe Serbia vazhdojnë dialogun në Bruksel

Në Bruksel vazhdon sot dialogu midis Kosovës dhe Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve. Është ky takimi i parë i...

India shënon rritje rekorde të rasteve me COVID-19 brenda një dite

India sot ka raportuar 32.695 raste të reja me COVID-19, rritja më e lartë brenda një dite deri më tani, tha Ministria...

Kosovë : ​Takimi Hoti-Vuçiq në ora 16:00

Vazhdimi i dialogut në Bruksel mes kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është paraparë të fillojë sot...