Lajme

Dorëheqja e Mugabes, festë në Zimbabve

Banorët e Zimbabvesë kanë festuar gjatë gjithë natës pasi Robert Mugabe dha dorëheqjen si President. Ai mbajti pushtetin për 37 vite dhe dikur madje kish...

Athina, notë proteste Gjermanisë: Grekët po lihen jashtë “Schengen”-it

Vendosja e “karantinës” ndaj pasagjerëve grekë në aeroportet e Gjermanisë, që në thelb interpretohet si përjashtim i Greqisë nga marrëveshja e “Schengen”-it, ka marrë...

Yildirim: Qëllimi i procesit të Astanas është përfundimi i luftës 6 vjeçare në Siri

Duke folur për zhvillimet e muajve të fundit në Irak, Yildirim tha se kriza në këtë vend është tejkaluar me qëndrimin e vendosur të...

“Institucionet dhe qytetarët e Kosovës mirëpritën vendimin për dënimin e Mlladiçit”

Pas dënimit me burg të përjetshëm për ish-komandantin serb Ratko Mlladiç, nga Gjykata Ndërkombëtare Penale për Ish-Jugosllavinë, kanë reaguar edhe institucionet dhe zyrtarët e...

Zviceranët duhet të punojnë katër ditë për një iPhone

IPhone 8 i ri është i shtrenjtë. Por, një krahasim ndërkombëtar tregon se zviceranët nuk duhet të ankohen, se ka edhe më keq. Kur Apple...

“Gjithmonë me faqe të bardhë dhe bashkë me Gjakovën”

Kryetarja e partisë “Alternativa”, Mimoza Kusari-Lila, nuk ia doli që të fitojë edhe një mandat në komunën e Gjakovës, pasiqë humbi në zgjedhjet e...

Putin: Jemi dakorduar për zhvillimin e Kongresit Kombëtar të Dialogut të Sirisë

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin, duke theksuar se Turqia dhe Irani kanë arritur marrëveshje mbi një dokument për zgjidhjen e krizës në Siri, tha se...

Alibeaj: Tahiri po fsheh krimin, mashtroi me udhëtimin në Gjermani

Enkelejd Alibej në emër të Partisë Demokratike akuzoi ish ministrin e Brendshem Saimir Tahiri se po përpiqet të fshehë faktet e krimeve. Për Partine Demokratike,...

OKB mirëpret vendimin e Tobrukut për marrëveshjen në Libi

Misioni i Kombeve të Bashkuara për Përkrahje të Libisë (UNSMIL) ka mirëpritur të mërkurën vendimin e Parlamentit libian me seli në Tobruk, që të...

Qeveria, e vendosur për luftim më efikas të tregtisë me organe

Këshilli Federal synon të veprojë në mënyrë më efikase kundër tregtisë ilegale me organe njerëzore. Risia këtu është që për delikte të tregtisë me...

Të fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img