Lajme

Bangladeshi dhe Mianmari marrëveshje për rikthimin e muslimanëve të Arakanit

Bangladeshi dhe Mianmari janë dakorduar që të rikthehen në territoret e tyre muslimanët e Arakanit që janë strehuar në Bangladesh pas largimit nga mizoritë...

“Ballkani mund të jetë model për Europën, e jo Europa për Ballkanin”

Gazetari dhe publicisti nga Turqia, Yusuf Kaplan, thotë se Ballkani mund të jetë model për Europën dhe jo e kundërta. Kaplan, i cili ndodhej në...

UNHCR: Refugjatët përdorin rrugë të ndryshme drejt Europës

Raporti më i ri i publikuar të enjten nga Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR), flet për një ndryshim të rrugës të...

OPEC: Nafta dhe gazi mbeten energjensët kryesorë

Nafta dhe gazi do të vazhdojnë të luajnë rolin kryesor në të ardhmen energjetike të botës, për çka deri në vitin 2040 parashihet që...

Ushtria izraelite arreston 7 palestinezë në Bregun Perëndimor

Forcat izraelite të sigurisë arrestuan shtatë palestinezë gjatë bastisjeve mbrëmjen e kaluar në Bregun Perëndimor. Në njoftimin e ushtrisë izraelite thuhet se janë arrestuar disa...

Turqia i ka dërguar 7 kërkesa SHBA-ve për ekstradimin e kreut të FETO-s

Ministri i Drejtësisë së Turqisë, Abdulhamit Gül bëri të ditur sot se Turqia deri më tani i ka dërguar SHBA-ve shtatë kërkesa për ekstradimin...

Dhjetë vende në kërkim të nëndetëses argjentinase

Për nëndetësen argjentinase e cila u zhduk para tetë ditëve, janë duke kërkuar ekipe prej më shumë se dhjetë vendeve, mes të cilave nga...

Sudani i Jugut, grupi i armatosur opozitar vret 17 persona

Grupi i armatosur opozitar ka kryer një sulm ndaj forcave qeveritare në provincën qendrore Liech-i Jugor, në Sudanin e Jugut, duke vrarë 17 persona,...

OKB: DEASH është mposhtur, por mbetet kërcënim

Përfaqësuesi special i Kombeve të Bashkuara (OKB) për Irakun, Jan Kubis, tha se përkundër fitores ushtarake ndaj organizatës terroriste DEASH, organizata vazhdon të mbetet...

Ikën policët e hashashit. Prokuroria kërkoi arrestimin, policia s’i gjen

Pak orë pasi Prokuroria e Krimeve të Rënda firmosi urdhër-arrestet për tre ish-zyrtarë të Policisë së Shtetit, drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit për Cështjet...

Të fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img