Koreja e Veriut thirrje qytetarëve: “Pluhuri i verdhë” i rërës që vjen nga Kina mund të sjellë COVID-19

Mos i humb

Sot fillon shpërndarja e vaksinave kundër gripit sezonal

Me 160 500 vaksinat e para do të imunizohen grupet më të rrezikuara në shtetin tonë. Në ndërkohë, Ministria...

Denoncimi i PD: Qeveria jep tender me 3-fishin e çmimit për pajisje anti-Covid, askush nuk do të shpëtojë nga drejtësia

Ish-deputetja e PD-së Orjola Pampuri, me anë të një statusi në “Facebook” denoncon se qeveria e kryesuar nga Edi Rama, përfiton nga...

Ekzekutohet në Belgjikë 38-vjeçari shqiptar, u qëllua me 8 plumba në zonën e njohur në Bruksel

Një emigrant shqiptar është ekzekutuar me armë zjarri mbrëmjen e kaluar në Bruksel. Sipas mediave belge ai u qëllua me 8 plumba...

Çfarë Duhet të Hani Në Dhjetor – Më Të Shëndetshmet e Stinës

Në dhjetor duket sikur edhe ushqimet marrin ngjyra festive. Dhe nuk mund të mos mendosh për gjelin e detit të mbushur e...

““Pluhuri i verdhë” nga Kina mund ta sjellë koronavirusin”. Kështu deklaruan autoritetet në Koreja e Veriut, të cilat iu kërkuan qytetarëve që të qëndrojnë brenda për shkak të rrezikut nga pandemia.
Rrugët e kryeqytetit Phenjan raportohet se janë të zbrazëta pas paralajmërimit.

Koreja e Veriut thotë se nuk ka asnjë rast me koronavirus, por që nga janari i ka mbyllur rreptësishtë kufijtë dhe ka kufizuar lëvizjen.

Deri më tani nuk ka asnjë lidhje të njohur midis “pluhurit të verdhë” dhe koronavirusit. “Pluhuri i verdhë” i referohet rërës nga shkretëtirat mongole dhe kineze, që fryn në Korenë e Veriut dhe Jugut, në periudha të caktuara të vitit.

Rëra është e përzier me pluhur toksik, gjë që prej vitesh ka ngritur shqetësime për shëndetin në të dyja vendet. Sipas Qendrave Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve, koronavirusi mund të mbetet në ajër për disa orë. Megjithatë, sipas tyre, është jashtëzakonisht e rrallë që dikush të infektohet në këtë mënyrë – veçanërisht jashtë. Mënyra kryesore e infektimit është kur një njeri qëndron afër dikujt që është i infektuar dhe ky i fundit kollitet, teshtin ose flet, duke e përhapur virusin me pikat e pështymës.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Fluksi i infektimeve/ Hapet COVID 4, shtrohen pacientët e parë! Manastirliu: Po përgatitemi për skenarët e tjerë

Rastet ditore të infektimeve me Covid, vijojnë të jenë të larta në vendin tonë. Për shkak të kësaj situate, mbrëmjen e sotme...

Bota shënon Ditën e AIDS-it, në kohën e pandemisë së koronavirusit

Dita Ndërkombëtare e AIDS-it është duke u shënuar më 1 dhjetor, në kohën kur një pandemi krejt tjetër ka përfshirë botën.

A mund t’i identifikojë qeni të infektuarit me koronavirus?

Që qentë kanë një nuhatje mbresëlënëse, kjo nuk është diçka e re. Por që ata mund të nuhatin dhe identifikojnë të infektuarit...

Ngjarje tragjike në familjen shqiptare, digjet brenda banesës djali i madh 16-vjeçar, tezja shpëton dy fëmijët e tjerë

Një ngjarje tragjike ka ndodhur sot në një familje shqiptare në Greqi. Mediet fqinje raportojnë se banesa e familjes shqiptare është përfshirë...

Radhë të gjata në Kosovë për të marrë vaksinën e gripit, ndërhyn policia

Për shkak të interesimit të madh të qytetarëve të Kosovës për marrjen e vaksinës kundër gripit sezonal, në Qendrën kryesore të Mjekësisë...