Kur do të përfundojë pandemia në Zvicër?

Mos i humb

A është e mundur që, edhe në mes të infeksioneve në rritje që ndikojnë në sistemin e kujdesit shëndetësor, pandemia e Covid mund të jetë në fund të fundit në Zvicër?

Është një mundësi, thonë specialistët e shëndetësisë.

Sipas Rudolf Hauri nga Konferenca e Drejtorëve Kantonalë të Shëndetësisë, “ne do ta kapërcejmë pjesën më të madhe të pandemisë deri në pranverë, pasi imuniteti bazë do të jetë mjaft i lartë”.

Kjo për shkak se varianti shumë ngjitës Omicron, i cili tani është mbizotërues në Zvicër, do të infektojë të paktën 50 për qind të popullsisë së vendit brenda disa javësh, tha Richard Neher, anëtar i Task Forcës Covid-19.

Gjithçka që nevojitet është që varianti Omicron të vazhdojë të përhapet me ritmin aktual të shpejtë, shtoi ai.

Epidemiologu Christian Drosten është gjithashtu optimist për përfundimin e pandemisë, shkruan tutje albinfo.ch.

Individët plotësisht të vaksinuar së shpejti mund të jetojnë në një “gjendje plotësisht normale dhe pandemia do të marrë fund për këta njerëz”, megjithëse maskat mund të duhet të vihen ende në vende të mbyllura publike për ca kohë, tha ai.

Specialisti i sëmundjeve infektive Huldrych Günthard nga Spitali Universitar i Cyrihut sheh një evolucion pozitiv edhe në frontin e shëndetit.

“Pandemia duhet të përfundojë deri në verë”, për sa kohë që vaksinohen më shumë njerëz dhe të pavaksinuarit infektohen, tha ai.

Këta janë skenarët më të mirë për Zvicrën, por ato mund të bëhen realitet vetëm nëse plotësohen disa kushte, përcjell tutje albinfo.ch.

Për Günthard, është se asnjë variant rezistent ndaj vaksinave nuk shfaqet ndërkohë. Dhe disa vaksina të tjera mund të jenë të nevojshme për të kapërcyer përfundimisht pandeminë, sipas Drosten.

Përveç përforcuesve aktualë, “një vaksinim i katërt i përshtatur me variantin Omicron” në verë mund të jetë “i nevojshëm për të gjithë për t’i dhënë fund pandemisë. Për grupet në rrezik ose të moshuarit, vaksina e pestë mund të jetë e nevojshme edhe në dimrin e 2022”, vuri në dukje ai.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit