Lordi Ahmed i Britanisë bën thirrje për respekt ndaj Profetit Muhamed

Mos i humb

Si Të Përgatisni Bërxolla Perfekte Në Furrë – Hapat që Duhet të Ndiqni

Bërxolla është pjesë e rëndësishme e ushqimeve speciale që amvisat shqiptare gatuajnë për familjen në natën e ndërrimit të viteve.

“Covid-19, përballja e madhe e shekullit”, Tritan Kalo zbulon “surprizën” në prag të pensionit, mesazh politikës dhe kritikëve

Mjeku i njohur, Tritan Kalo, shkruan në “Facebook” se përballja me pandeminë e koronavirusit ishte një “surprizë” për të në prag të...

Greqia zgjat izolimin, por më pak nga sa mendohej

Greqia do të zgjasë masën e izolimit mbarëkombëtarë, për një javë, deri në 7 dhjetor, teksa rastet me koronavirusin e ri vazhdojnë...

Gjenevë, nisin bisedimet e reja për paqen në Siri

Përfaqësuesit e qeverisë siriane, udhëheqësit e opozitës dhe shoqërisë civile do të takohen më 30 nëntor në Gjenevë për një raund të...

Ndërsa ndasitë midis Francës dhe shumicës së vendeve muslimane po thellohen pas deklaratave të diskutueshme të presidentit francez Emmanuel Macron mbi Islamin, reagimet vazhdojnë të vijnë nga e gjithë bota.

Anëtari musliman i Dhomës së Lordëve, Nazir Ahmed është bërë një nga figurat më të fundit me ndikim që reagoi ndaj mosrespektimit të fundit ndaj profetit.

Lordi Nazir Ahmed, muslimani i parë i emëruar në dhomën e lartë të Parlamentit Britanik, ka kërkuar respekt për Profetin Muhamed në një mesazh që ai shkroi në Twitter.

“Profeti i dhembshurisë, Muhamedi, paqja qoftë mbi të, është nderi ynë: gati 2 miliardë njerëz muslimanë në botë e duan atë më shumë sesa prindërit e tyre: Respektojeni profetin tonë ashtu si i respektojmë Moisiun dhe Jezusin”, shkroi ai.

Më parë këtë muaj, Macron e përshkroi Islamin si një fe “në krizë” dhe njoftoi planet për ligje më të ashpra për të trajtuar atë që ai e quajti “separatizëm islamik” në Francë.

“Problemi është një ideologji e cila pretendon se ligjet e veta duhet të jenë më të larta se ato të republikës”, tha ai.

Presidenti francez i vazhdoi deklaratat kundër Islamit edhe pas vrasjes së mësuesit Samuel Paty në periferi të Parisit.

Paty u vra brutalisht nga Abdullakh Anzorov, një 18-vjeçar me origjinë çeçene.

Sipas raporteve, mësuesi, gjatë një prej orëve të tij për lirinë e shprehjes, kishte treguar karikaturat e diskutueshme që përshkruanin Profetin Muhamed. Anzorov u vra nga policia pas sulmit, kurse hetimet janë duke vazhduar.

Macron u zotua gjithashtu se Franca do të vazhdojë lejimin e karikaturave të Profetit Muhamed të cilat kishin shkaktuar reagime në mesin e muslimanëve në gjithë botën.

Kjo përkoi me një lëvizje provokuese nga Charlie Hebdo, një revistë satirike e krahut të majtë, famëkeqe për publikimin e karikaturave antiislame të cilat kanë tërhequr zemërim të gjerë në gjithë botën muslimane.

Në fillim të këtij viti, ajo ribotoi karikaturat që fyejnë Islamin dhe Profetin Muhamed.

Karikaturat për herë të parë u publikuan në vitin 2006 nga e përditshmja daneze Jyllands-Posten, duke shkaktuar një valë protestash.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rusia vendos raketa në ishujt e pretenduar nga Japonia

Ushtria ruse ka njoftuar për vendosjen e raketave të mbrojtjes ajrore në Ishujt Kurile mbi të cilat ka pretendime Japonia.

Jo ceremoni virtuale/ OSCAR 2021, ‘jo’ në streaming

Jo ceremoni në Zoom. Oskarët 2021 do të mbahen me publik dhe Live. Kjo është konfirmuar nga një zëdhënës i akademisë së...

Pse nuk duhet të vishni këpucë në ambiente të mbyllura

Ka nga ata që sigurohen të heqin këpucët para se të hyjnë në shtëpi, duke veshur pantoflat e tyre. Ndërsa ka nga...

666 shqiptarë gjobitën brenda 24 orëve për shkeljen e masave anti-Covid

Gjatë 24 orëve të fundit në kuadër të masave anti Covid janë ndëshkuar 666 qytetarë në të gjithë vendin.

Korrupsioni me lokalin në paraburgimin 313, SPAK merr të pandehur ish-drejtorin Eduard Strugajn, Ervin Kurtullën dhe Florin Ahmetajn

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, Tiranë, ka përfunduar hetimet paraprake për procedimin penal nr.89 të vitit 2020.