Mbi 2.000 të arrestuar në ditën e dytë të protestave në Bjellorusi

Mos i humb

Yuri Kim: Mori përgjegjësitë! Të gjitha palët të sjellin propozime reale, qëndrojini fjalës për ‘5 qershorin’

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka shprehur kënaqësinë e saj që pa sot Opozitën e Bashkuar të dorëzojë një draft të sajin për...

Meta: Planifikime të çmendura për kapje votash kanë nisur, përshkallëzimi i krizës politike bëhet edhe më kërcënues

Presidenti Ilir Meta ka ngritur në fokus shqetësimin në lidhje me situatën ekonomike në vend, që sipas tij po shënon një regres...

Zemaj i bindur se Kosova po e menaxhon pandeminë më mirë se vendet e rajonit

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka ripërsëritur se Kosova është më mirë se vendet e rajonit e madje edhe më mirë se...

Kim Jong-un bën veprimin e papritur, kërkon falje për vrasjen e një zyrtari jugkorean: Nuk duhej të kishtë ndodhur

Lideri verikorean, Kim Jong-un ka bërë një kërkimfalje të rrallë për vrasjen e një zyrtari të Koresë Jugore, është thënë në njoftimin...

Zëdhënësja e Ministrisë së Brendshme të Bjellorusisë, Olga Çemodanova, njoftoi se janë arrestuar mbi 2.000 persona në ditën e dytë të protestave të filluara pasi Aleksandr Lukashenko ka fituar zgjedhjet presidenciale sipas rezultateve jozyrtare.

Çemodanova tha se mbrëmë kanë vazhduar protestat në Minsk, Brest, Mogilyev dhe Novopolotsk.

Ajo tregoi se protestuesit kanë sulmuar forcat e sigurisë dhe se kanë shkaktuar dëme materiale për shkak të incidenteve, duke shtuar se 21 punonjës të sigurisë janë plagosur.

Çemodanova deklaroi se disa grupe kanë përdorur bomba tymi dhe koktejl molotovi. “Janë arrestuar mbi 2.000 persona në mbarë vendin me arsyetimin se kanë marrë pjesë në protestat e paautorizuara”, u shpreh Çemodanova.

Kandidatja opozitare Tikhanovskaya që pretendonte se ka fituar zgjedhjet ka braktisur vendin

Ndërkohë, kandidatja opozitare Svetlana Tikhanovskaya që pretendon se është bërë mashtrim në rezultatet e zgjedhjeve dhe se zgjedhjet i ka fituar ajo, duke publikuar një video tregon se është larguar me dëshirën e saj nga vendi dhe se ka shkuar në Lituani.

Ajo u bëri thirrje atyre që e mbështesin që të jenë të matur dhe të respektojnë ligjet, ndërsa falenderoi ato që kanë votuar.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i Bjellorusisë, kishte njoftuar se zgjedhjet e fundjavës sipas rezultateve jozyrtare i ka fituar presidenti aktual Lukashenko duke fituar 80,23 për qind të votave. Kandidatja Tikhanovskaya, nga ana tjetër ka fituar 9,9 për qind të votave.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

BERZH: Ekonomia e Kosovës pritet të tkurret për 5 përqind si pasojë e pandemisë

Ekonomia e Kosovës pritet të tkurret rreth 5 për qind këtë vit si pasojë e pandemisë me koronavirus, mirëpo vitin e ardhshëm...

Aliyev: Luftojmë derisa ushtria armene të largohet nga tokat tona

Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, u zotua se do të luftojë derisa forcat armene të largohen nga territori i kontestueshëm i Nagorno...

Nga politika te koronavirusi/ Pesë momentet kryesore të debatit mes Trump dhe Biden

Debati i parë i zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020 ishte i zjarrtë nga fillimi deri në fund. Presidenti Donald...

Zbardhet vendimi i qeverisë për punësimin e 1 mijë mësuesve, ja si do të rekrutohen dhe paguhen

Këshilli i Ministrave ka vendosur në mbledhjen e djeshme të punësojë 1 mijë mësues shtesë, për shkak të situatës së krijuar nga Covid-19...

KU QËNDRON SHPËTIMI?

Një përshkrim profetik, udhëzim hyjnor për secilin që e dëshiron shpëtimin e lirinë në kohë sprovash dhe të shkatërrimit, atëherë kur Ukbeh...