Miratohet KQZ e re, Ilirjan Celibashi zgjidhet Komisioner i Shtetit për Zgjedhjet

Mos i humb

Basha flet si kryeministër: Ligji “Antimafia” i përditësuar i pari që do miratojë Parlamenti i qeverisë së re. I kthejmë shqiptarëve çdo gjë që...

Kryedemokrati Lulzim Basha në një komunikim me gazetarët prezantoi sot platformën antioligarki dhe antikorrupsion të Partisë Demokratike, e cila tha se vihet...

Nga integrimi në BE tek kriza politike, ambasadori gjerman jep mesazhin e qartë nga Shkodra: Shqipëria ka shumë për të bërë

Ambasadori gjerman, Peter Zingraf nga Shkodra deklaroi se Shqipëria ka bërë hapa përpara për bisedimet me Bashkimin Europian. Sipas...

Rritet buxheti për infrastrukturën/ Më shumë fonde sesa për shëndetësinë

Pavarësisht se vendi po kalon një emergjencë shëndetësore dhe një krizë të thellë për shkak të pandemisë, ku fondet buxhetore duhet të...

Kosovë: Qeveria i dërgon kërkesë Thaçit për hapjen e ambasadës në Izrael

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, sot në një takim konsultativ me Ministren për Punë të Jashtme, Meliza Haradinaj Stublla, ashtu siç e...

Komisioneri i  ri i Shtetit për Zgjedhjet do të jetë Ilirjan Celibashi.

Ish-kreu i KQZ dhe ish-ministër i PS për marrëdhëniet me parlamentain, Celibashi është votuar me shumicë votash nga Kuvendi ditën e sotme.

106 vota pro mori Celibashi teksa vetëm 5 vota mori kandidati tjetër Ardian Myslimaj. Ndërkohë nënkomisionere e KQZ është zgjedhur Ledina Pelingu me 105 vota pro ndërsa Agron Haxhimali mori vetëm 7 vota.

Në detyrën e anëtarit të Komisionit Rregullator të Zgjedhjeve janë përzgjedhur me 107 vota pro:

  1. Ilirjana Nano
  2. Dritan Çaka
  3. Arens Çela
  4. Muharrem Çakaj
  5. Helga Vukaj

Ndërkohë në detyrën e anëtarit të Komisionit të Ankimimeve dhe Sanksioneve janë përzgjedhur me 105 vota pro:

  1. Ilirjan Rusmali
  2. Elvin Lako
  3. Koli Bele
  4. Elvis Çefa
  5. Ledio Braho

KQZ e re tashmë ka 12 anëtarë, të ndarë në 3 nivele, dhe do të jetë përgjegjëse tashmë për zgjedhjet e 25 prillit të 2021.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rikthehet “Përbindëshi i Detit Kaspik”

Në brigjet perëndimore të Detit Kaspik shfaqet një relikt që ngjan me një përbindësh gjigant uji. Është e vështirë të imagjinosh që...

Mitsotakis: Jemi të gatshëm t’i drejtohemi Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë pë kufijtë detarë

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis pas një takimi me presidentin qipriot Nicos Anastasiades dhe atë egjiptian Fatah al Sisi në Nikozia, kryeministri grek...

Frikë nga mbyllja? Rriten shitjet e letrës higjienike dhe dezinfektantët në Gjermani

Rriten sërish shitjet e letrës higjienike dhe dezinfektuesit në Gjermani. Kështu ka deklaruar zyra e Statistikave, teksa shteti me ekonominë më të...

Policia Rrugore me Lamborghini Huracàn: Padova-Romë në tre orë!

Policët Rrugorë në Sant’Agata Bolognese kanë transportuar një veshkë nga Padova në Rome për 3 orë, gjatësi e cila zakonisht përshkohet për 5...

I frikshëm apo i mahnitshëm? Pamjet e hotelit më të veçantë

Nëse po kërkoni një vend pranë detit, dhe larg njerëzve, atëherë ky hotel në Suedi është i duhuri për ju.