Arabia Saudite rilejon Umren pas ndalesës 6-mujore

Mos i humb

Sa fëmijë ndodhen në kampet e Sirisë? Ja çfarë thotë kryeministri Rama

Kryeministri Edi Rama deklaroi se rruga për të riatdhesuar shqiptarët e bllokuar në Siri, fëmijë e të rritur, është e vështirë dhe...

Tensionohen raportet mes Macron dhe botës arabe

Deklaratat dhe politikat e Presidentit francez Emmanuel Macron karshi islamizmit në Francë dhe insistimin e tij për të rishfaqur karikaturat e profetit...

Libi, të gjitha fushat e portet e naftës sërish aktive

Korporata nacionale libiane e naftës (NOC) bëri të ditur se El Feel dhe të gjitha fushat dhe portet tjera të naftës në...

E zgjedhura e Trump, merr miratimin e Senatit Amy Coney Barrett në Gjykatën e Lartë

Amy Coney Barrett , është konfirmuar mbrëmë nga Senati amerikan si Gjyqtare e Gjykatës Supreme me 52 vota pro dhe 48 kundër....

Autoritetet e Arabisë Saudite sot rihapën vendet e shenjta muslimane për kryerjen e Umres pas një pauze gjashtëmujore për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19).

Pas protokolleve të koronavirusit, grupi i parë i haxhinjëve të Umres arriti në orët e para të ditës, njoftoi Ministria e Haxhit dhe Umres në Twitter.

Pa dhënë detaje të mëtejshme, ministria ndau fotografi të vizitorëve që hynin në Qabe në Mekë.

Sauditët dhe banorët e huaj të mbretërisë do të lejohen të kryejnë Umren në Qabe me një kapacitet prej 30 për qind ose 6.000 njerëz në ditë që nga dita e sotme.

Më herët, agjencia zyrtare e lajmeve SPA njoftoi se barrikada e vendosur rreth Qabës dhe Gurit të Zi të shenjtë do të mbeten në vend dhe vizitorët nuk do të lejohen t’i prekin ato si pjesë e masave kundër COVID-19.

Mesxhid al-Haram, ku ndodhet Qabeja, do të dezinfektohet dhjetë herë në ditë, sipas SPA, e cila shtoi se dhomat e karantinës janë përgatitur tashmë për vizitorët që shfaqnin simptoma të COVID-19.

Javën e kaluar, Arabia Saudite njoftoi se gradualisht do të heqë ndalesën e udhëtimit në lidhje me koronavirusin për kryerjen e Umres.

SPA tha se besimtarët vendorë dhe ndërkombëtarë që vijnë për Umre dhe adhurime të tjera do të pranohen nga 1 nëntori, ndërsa Mesxhid al-Haram dhe Mesxhid al-Nebevi do të hapen për adhurim në kapacitet të plotë duke marrë masa mbrojtëse kundër COVID-19.

Për shkak të pandemisë, haxhi këtë vit ishte i kufizuar vetëm për ata që jetojnë në Arabinë Saudite, kurse haxhinjtë nga jashtë nuk u pranuan.

Umreja është një prej riteve islame në qytetin e shenjtë të Mekës që muslimanët mund ta kryejnë në çdo kohë të vitit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Mbahet sot Forumi Ballkanik kundër Anti-Semitizmit, pjesëmarrës zyrtarë të lartë nga rajoni dhe OKB (agjenda)

Sot, në orën 16:00, fillon Forumi Ballkanik kundër Antisemitizmit, me pjesëmarrjen e Sekretarit të Shtetit të SHBA, Pompeo dhe Presidentit të Parlamentit...

Covid-19/ Sa kohë pas infeksionit vazhdon njeriu të jetë imun?

Në studim i ri, i bërë në shkallë të gjerë në Britaninë e Madhe tregon se pas infektimit me COVID-19 imuniteti bie...

“Nuk vij te ju pa mbyllur grevën”, Rama i prerë me naftëtarët: Qeveria nuk negocion nën presionin e askujt

Kryeministri Edi Rama ka përsëritur qëndrimin e tij se nuk do të ulet në një tryezë me naftëtarët, pa u mbyllur njëherë...

Dita e 14-të e grevës/ Naftëtarët thirrje Kuvendit: Lini mënjanë Kodin Zgjedhor, diskutoni për problemet tona

Naftëtaret e Ballshit kanë hyrë në ditën e 14-të të grevës teksa vijojnë rezistencën e tyre për plotësimin e kërkesave.

“Na ndihmoni, po fundosemi!”/ Përmbyset anija me migrantë në Francë, humbin jetën 4 persona, në kërkim një foshnje

Një anije u përmbys pranë bregdetit francez si pasojë e motit të keq dhe humbën jetën dy fëmijë të moshës pesë dhe...