Një eklips i plotë diellor verbon tokësorët më 8 prill

Mos i humb

Një eklips i plotë diellor do të na verbojë ne tokësorët më 8 prill në atë që është përshkruar si spektakli më i madh i planetit tonë, sipas Sky News.

Eklipsi i plotë diellor është kur ndodh përafrimi i përsosur i Tokës, diellit dhe hënës.

Gjatë eklipsit, hëna bllokon plotësisht të gjithë dritën e diellit. Nuk është e sigurt të shikosh drejtpërdrejt eklipsin pa mbrojtje të veçantë për sytë.

Vendndodhja e parë ku do të dëshmohet eklipsi i plotë diellor do të jetë bregdeti i Meksikës në Paqësor në orën 11:07.

Eklipsi më pas do të shfaqet në Teksas dhe do të udhëtojë nëpër Oklahoma, Arkansas, Misuri, Illinois, Kentaki, Indiana, Ohajo, Pensilvani, Nju-Jork, Vermont, Nju Hempshir, Mejn, Tenesi dhe Miçigan.

Dhe më pas do të shihet në Kanada, mbi Ontarion Jugore, Quebec, Nju Brunsuik, Prince Edward Island dhe Kepin Breto.

Ekslipsi do të shihet për herë të fundit në Newfoundland.

Gjithashtu një eklips i pjesshëm diellor do të shihet në Britaninë e Madhe në një nga këto qytete: Kardif, Edinburg, Gllazgou, Lidz, Liverpul, Mançester.

Eklipsi i pjesshëm do të fillojë në orën 19:52 dhe përfundojë në orën 20:51.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit