OBSH: Të karantinohen rastet e kontaktit me COVID-19

Mos i humb

Vjedhje, përndjekje e drogë, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen para e celularë

Katër persona janë arrestuar së fundmi në Tiranë për disa vepra të ndryshme penale. Një 27-vjeçar dhe një 31-vjeçar...

820 gjoba brenda 24 orëve të fundit për shkelje të masave antiCovid-19

Gjatë 24 orëve të fundit Policia e Kosovës, në mbarë vendin ka shqiptuar 820 tiketa për qytetarët që nuk kanë respektuar masat...

Irak, arrestohet një terrorist i DEASH-it në Airoportin e Bagdadit

"Shërbimi Kundër Terrorizmit arriti të arrestojë të ashtuquajturin koordinator të përgjithshëm administrativ të bandave terroriste të DEASH-it, të njohur si Abu Nabaa,...

Nigeri, 5 të vrarë dhe 40 të rrëmbyer në një sulm në xhami

Të paktën pesë besimtarë u vranë dhe 40 të tjerë u rrëmbyen kur persona të armatosur sulmuan një xhami në Nigerinë veriperëndimore,...

Në përballje me valën e dytë të infeksioneve me Covid-19, kreu i Urgjencave Shëndetësore në OBSH, Michael Ryan u bëri thirrje autoriteteve që të vendosin të gjitha rastet e kontaktit në karantinë, megjithëse disa prej tyre, si Sllovenia kanë hequr dorë nga gjurmimi i tyre për shkak të pamundësisë për t’i gjurmuar të gjitha.

“Nëse do të kisha një dëshirë magjike për të përmirësuar një gjë që ne me të vërtetë mund ta përmirësojmë dhe të jem një lojë ndryshues, do të ishte të siguroja që çdo individ në kontakt me një rast të konfirmuar COVID-19 të karantinohej për kohën e nevojshme me qëllim thyerjen e zinxhirit të transmetimit”, u shpreh ai.

Duke vijuar në fjalën e tij se një gjë e tillë nuk është bërë dhe prandaj vendet e kanë pasur t) pamundur të vënë në kontroll valën e përhapjes së Covid-19.

Gjurmimi i rasteve të kontaktit, pavarësisht aplikacioneve të shumta të krijuara ka dështuar prandaj shumica prej vendeve janë detyruar të rikthejnë kufizimet e pjesshme dhe Irlanda pothuajse me të njëjtën shkallë kufizimeve si në Pranverë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

“E vuaj më shumë, sepse kam një përgjegjësi”/ Manastirliu: Politikanët të mos guxojnë të fyejnë mjekët

“Askush nga politikanët të mos guxojë të fyejë mjekët dhe të dalin e të bëjnë politikë me punën e tyre, sepse mjekët...

Bashkimi Evropian planifikon qasje në ilaçe me çmimet të përballueshme

Komisioni Europian miratoi dje një plan për të siguruar qasje në ilaçe, veçanërisht në ato të përgjithshme, në të gjithë BE dhe...

15 të vdekur dhe 775 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.903...

”Premtime boshe”, Basha nga Thumana: Sot në 1-vjetorin e tërmetit zotohem se do bëjmë gjithçka për t’i dhënë fund katastrofës

Kreu i PD, Lulzim Basha është zotuar nga Thumana në këtë 1-vjetor të tërmetit tragjik të 26 nëntorit të 2019 se do...

Nga 1 dhjetori mësimi i alternuar, Ministrja e Arsimit: Klasat e arsimit fillor dhe maturantët vijojnë në mjediset fizike

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ka lajmëruar se nga 1 dhjetori klasat e arsimit fillor dhe maturantët do të vijojnë mësimin në...