Rikthehen protestat e naftëtarëve në Ballsh/ Paralajmërojnë grevë urie: Nuk na pret njeri, jemi në mes të katër rrugëve

Mos i humb

Rritje e rasteve me COVID-19 në Evropë, OBSH paralajmëron për tejmbushje të spitaleve

Përhapja e Covid-19 në Evropë po rritet orë pas ore, ku Francë dhe Spanja tanimë kanë kaluar shifrën e një milion të...

MIT dizenjon maskën që vret në ajër koronavirusin

Në vend që ta filtrojë, një maskë elektrike mund ta vrasë koronavirusin duke e kaluar ajrin që thithim në një sitë bakri...

A mund të gjobitem për mosmbajtjen e maskës në Zvicër?

Më 6 korrik Qeveria zvicerane bëri maskat ​​të detyrueshme në transportin publik në gjithë vendin. Më 19 tetor kërkesa...

Australi, Melburni del nga karantina antiCovid-19 pas 111 ditësh

Qyteti australian i Melburnit doli nga bllokimi pas më shumë se 100 ditësh dhe, për herë të parë që nga qershori, nuk...

Janë rikthyer protestat e naftëtarëve në Ballsh, përpara uzinës së qytetit.

Naftëtarët kanë paralajmëruar grevë urie. Ata shprehhen se vetëm greva e urisë mund të sjellë reagim.

“Vetëm greva e urisë mund të sjellë reagim. Të shkojmë tek sfera që ndodhet në uzinë. Nuk kemi gjetur zgjidhje.

Jemi në mes të katër rrugëve. Kemi shkuar në Tiranë dhe nuk na priti asnjë njeri. Nuk kemi asnjë përgjigje për pagat. Nuk kemi asnjë përgjigje as për fillimin e punës”, kanë deklaruar naftëtarët.

Kreu i sindikatës së naftëtarëve Sokol Dautaj tha se qeveria po tallet me 900 familje naftëtarësh, duke i lënë pa para.

Ne kemi 9 muaj që jemi në rrugë, kjo është tallje. Palët bëjnë shou këtu në Ballsh. Naftëtarët menduan se do fillonte puna, por kjo është një tallje.  Ata po tallen me 900 familje naftëtarësh. Zemërimi i naftëtarëve ka arritur kulmin.

Kemi ulur kërkesat në minimum vetëm që të vazhdojmë punën. Këta të lenë të vdesësh. Fajtorët është politika. Edhe në grevë urie këta të lenë të vdesësh. Na kanë hedhur ne erë nga ana ekonomike”, tha Dautaj.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

E zgjedhura e Trump, merr miratimin e Senatit Amy Coney Barrett në Gjykatën e Lartë

Amy Coney Barrett , është konfirmuar mbrëmë nga Senati amerikan si Gjyqtare e Gjykatës Supreme me 52 vota pro dhe 48 kundër....

970 qytetarë u ndëshkuan për mosrespektim të Ligjit COVID-19

Policia e Kosovës është duke vazhduar me shpërndarjen e tiketave në bazë të ligjit anti-COVID. Gjatë 24 orëve të...

Zyrtari i lartë i BE-së rezulton pozitiv në COVID-19

Zëvendëspresidenti i Komisionit Evropian, Margaritis Schinas, tha sot se ka rezultuar pozitiv në testin për koronavirusin e ri (COVID-19).

Gjykata Themelore liron “Dervish Milicin”, dyshohej për krime lufte

Dervish Krasniqi, i njohur si “Dervish milici”, është liruar nga Burgu i Sigurisë së Lartë, ku ka qenë duke u mbajtur në...

“Liri!”, shpërthejnë protestat e dhunshme në Itali kundër masave të reja ndaj pandemisë

Shpërthejnë protestat e dhunshme në Itali, kundër kufizimeve që janë vendosur nga autoritet për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. Në disa qytete,...