Sa i rrezikshëm mund të jetë zakoni i kërcitjes së qafës

Mos i humb

NASA dhe Nokia po vendosin një rrjet 4G në Hënë

Shërbimi celular shumë shpejt mund të shkojë përtej kësaj bote. NASA ka firmosur një kontratë me Nokia prej 14.1 milionë dollarësh për...

Gropa gjigante “përpin” shtëpinë në Rusi

Një shtëpi përfundoi në një krater me thellësi 25 metra, që u hap papritmas në një fshat rus. Dy persona arritën të...

Miratohet rezoluta për antisemitizmin, Ruçi: Shqipëria shërbeu si atdhe rezervë për hebrenjtë!

Sot Kuvendi i Shqipërisë miratoi Rezolutën “Për miratimin e përkufizimit të përdorshëm për antisemitizmin, përcaktuar nga Aleanca Ndërkombëtare për Përkujtimin e Holokaustit”,...

New York Times: Trump akuzon të tjerët për bashkëpunim me Kinën, por ai vetë ka synuar hapjen e rrjetit të hoteleve atje

Edhe pse prej muajsh presidenti amerikan Donald Trump, ka akuzuar Kinën, në një artikull të The New York Times, raportohet se Trump...

Ka një lidhje konkrete mes kërcitjes së vazhdueshme të qafës dhe goditjes në tru nga sëmundje si ishemia, shprehen ekspertët.

Megjithëse mund të duket shumë e frikshme ky pohim duket se mund të jetë i vërtetë në disa raste.

Forca e ushtruar gjatë kërcitjes së qafës mund të shkatërrojë venat e gjakut në atë zonë. Gjë që me shumë mundësi do të shkaktojë isheminë.

Sipas mjekëve neurologë këto raste janë ende në studim e sipër, por mund të jenë prezente për këdo.

Kjo pasi në disa njerëz venat e gjakut mund të jenë pak me delikate se tek të tjerët gjë që i bën ato më të prirura për t’u shkatërruar kur kërcisni qafën.

Kështu që kjo taktikë pavarsisht kënaqësisë dhe çlirimit që mund t’ju japë nuk rekomandohet aspak nga mjekët.

Rreziku më i lartë është sigurisht për personat që e kanë kthyer në një ves të përditëshëm këtë veprim.

Sipas një studimi të vitit 2014 nga American Heart Association dhe American Stroke Association, të cilit i referohet agroweb.org edhe trajtimet profesionale të qafës kanë rrezik. Ky studim tregon se edhe kërcitja e qafës nga mjekët mund të jetë e rrezikshme për pacientët.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rikthehet “Përbindëshi i Detit Kaspik”

Në brigjet perëndimore të Detit Kaspik shfaqet një relikt që ngjan me një përbindësh gjigant uji. Është e vështirë të imagjinosh që...

Mitsotakis: Jemi të gatshëm t’i drejtohemi Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë pë kufijtë detarë

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis pas një takimi me presidentin qipriot Nicos Anastasiades dhe atë egjiptian Fatah al Sisi në Nikozia, kryeministri grek...

Frikë nga mbyllja? Rriten shitjet e letrës higjienike dhe dezinfektantët në Gjermani

Rriten sërish shitjet e letrës higjienike dhe dezinfektuesit në Gjermani. Kështu ka deklaruar zyra e Statistikave, teksa shteti me ekonominë më të...

Policia Rrugore me Lamborghini Huracàn: Padova-Romë në tre orë!

Policët Rrugorë në Sant’Agata Bolognese kanë transportuar një veshkë nga Padova në Rome për 3 orë, gjatësi e cila zakonisht përshkohet për 5...

I frikshëm apo i mahnitshëm? Pamjet e hotelit më të veçantë

Nëse po kërkoni një vend pranë detit, dhe larg njerëzve, atëherë ky hotel në Suedi është i duhuri për ju.