Shëndeti Mendor – Hipertensioni Dhe Ndikimi i Tij Tek Demenca

Mos i humb

Jacinda Ardern: Bashkëpunimi i rëndësishëm për rimëkëmbje ekonomike pas COVID-19

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern, tha se vendet duhet të punojnë së bashku në mënyrë që procesi global i rimëkëmbjes...

Plagosi rëndë më sëpatë një person, arrestohet 55-vjeçari në Librazhd! Në pranga edhe tre të tjerë, ja për çfarë akuzohen

Elbasan – 4 persona janë vënë në prangat e policisë për shkak se akuzohen për vepra të ndryshme penale.

Kosova të tjera masa kundër Covid 19 nga kjo e premte/ Në zonat e kuqe ndalohet lëvizja pas orës 19:00 të mbrëmjes

Ministria e Shëndetësisë së Kosovës ka bërë sërish kategorizimin e komunave varësisht rritjes së rasteve me COVID-19. Në zonën...

Të dhënat e fundit: Pandemia mund të zhdukë 25 vjet të arritjeve në barazinë gjinore

Pandemia e koronavirusit mund të zhdukë 25 vjet të arritjeve në fushën e barazisë gjinore, thonë të dhëna të reja globale nga...

Sipas Institutit të Shëndetit Publik, demenca është një term që përshkruan një grup simptomash: si humbja graduale e kujtesës, rënia e aftësisë për të menduar dhe arsyetuar, si dhe problemet me komunikimin.

Prekja e funksioneve konjitive shoqërohet shpesh, dhe zakonisht paraprihet, nga përkeqësimi i kontrollit emocional, sjelljes shoqërore dhe motivimit.

Demencat si sëmundje, ndahen në dy grupe të mëdha: demenca degjenerative dhe  jodegjenerative.

Rreziku i demencës përfshin:

  • Moshën,
  • Trashëgiminë genetike,
  • Përdorimin e tepruar të alkoolit,
  • Hipertensioni
  • Duhanpirja
  • Kolesteroli i lartë.
  • Ngushtimin e enëve të gjakut

Sipas ISHP-së demenca konsiderohet ndër sëmundjet më të keqinterpretuara ditët e sotme për arsyen se disa mendojnë që ajo vjen me moshën dhe për pasojë nuk ka trajtim  ose ngatërrohet me sëmundjen Alzheimer.

Sipas  Organizatës Botërore të Shëndetësisë,  aktualisht në botë jetojnë rreth 47.5 milionë njerëz me demencë, shifër që mund të arrijë në 75.6 milionë në vitin 2030 dhe të trefishohet në 2050-n. .

Hipertensioni Dhe Ndikimi i Tij Tek Shëndeti Mendor 

Kur hipertensioni mbetet i patrajtuar, ai mund të jetë shumë i dëmshëm jo vetëm për zemrën por edhe për trurin.

Sipas studimeve të Harvardit të cilave u referohet AgroWeb.org, çdo rritje e tensionit të gjakut në moshë madhore, sado e vogël të jetë, rrit rrezikun e demencës me 30 përqind në 20 vitet e ardhshme.

Njerëzit mund ta luftojnë këtë rrezik, duke u kujdesur për tensionin e gjakut dhe duke ndjekur me përpikmëri këshillat e mjekut.

Prevalenca e Hipertensionit Në Shqipëri

Prevalenca e hipertensionit në vendit tonë po rritet ndjeshëm.

Të dhënat e analizave të 122,000 personave të kryera gjatë tremujorit të parë të vitit 2019, treguan se 46 përqind e tyre vuanin nga tensioni i lartë i gjakut.

Nga ana tjetër, Instituti i Shëndetit Publik  të cilit i referohet AgroWeb.org, ka paralajmëruar një rritje prej  70% të nivelit të vdekshmërisë për shkak të hipertensionit

Të njëjtat të dhëna tregojnë se hipertensioni prek ndjeshëm të dyja gjinitë.

Megjithatë shumë prej femrave dhe meshkujve në vendin tonë nuk janë të ndërgjegjshëm për këtë problem.

Ushqimet Me Antioksidantë Kundër Hipertensionit Dhe Demencias

Ekspertët thonë se njerëzit që hanë rregullisht ushqime të pasura me antioksidantë janë 40% më pak të prirur të vuanin nga kjo sëmundje.

Ekspertët sqarojnë se në botë gjenden shumë lloje antioksidantësh, por të duhurit kundër problemeve me trurin dhe enët e gjakut, vijnë nga çaji, molla, dardha, boronica dhe luleshtrydhet.

Një sasi e larmishme dhe e duhur me antioksidantë është 7 filxhanë çaji boronica ose 8 mollë ose dardhë dhe 19 filxhanë çaji në muaj.

Sasi e pakët antioksidantësh është të konsumosh më pak se dy mollë në muaj.

Studiuesit thanë se flavonoidët mbajnë larg inflamacionin nga truri dhe mbrojnë qelizat e tij në funksionet e tyre optimale duke penguar kështu sëmundje të rrezikshme.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Policia malazeze rrëzon dyshimet: Nuk ka të dhëna se Dritan Abazoviç po shantazhohet nga grupet kriminale

Prej dy ditësh tashmë në mediat malazeze qarkullon lajmi që lideri i lëvizjes URA, politikan shqiptar Dritan Abazoviç është kërcënuar me jetë...

MSH informacion për situatën: 656 raste të reja në 24 orët e fundit, 10 të vdekur nga COVID-19

Ka një rënie të rasteve ditore me COVID-19 që përkon me uljen e testimeve. Ndërkohë që raportohen 10 humbje jete në 24...

Osmani merr një vendim tjetër, anulon të gjitha konkurset në kuadër të Zyrës së Presidentit

Ushtruesja e detyrës së Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani sot ka marrë edhe një vendim të ri. Osmani ka...

“E vuaj më shumë, sepse kam një përgjegjësi”/ Manastirliu: Politikanët të mos guxojnë të fyejnë mjekët

“Askush nga politikanët të mos guxojë të fyejë mjekët dhe të dalin e të bëjnë politikë me punën e tyre, sepse mjekët...

Bashkimi Evropian planifikon qasje në ilaçe me çmimet të përballueshme

Komisioni Europian miratoi dje një plan për të siguruar qasje në ilaçe, veçanërisht në ato të përgjithshme, në të gjithë BE dhe...