Turqia e di vendndodhjen e Adil Oksuz, i ashtuquajturi “imam” i FETO-s në ushtri

Mos i humb

“Ne e dimë vendndodhjen e Adil Oksuz”, tha Suleyman Soylu gjatë një programi televiziv lokal.

Ai shtoi se Turqia do të vazhdojë luftën e saj kundër terrorizmit brenda dhe jashtë kufirit të vendit.

Terroristi Adil Oksuz, një profesor teologjie i dyshuar si “imami” i anëtarëve të FETO në ushtrinë turke dhe sidomos në Forcat Ajrore, është një lidhje kryesore midis kryeterroristit të FETO-s me seli në Pensilvani të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Fetullah Gulen.

Organizata terroriste gyleniste dhe udhëheqësi i saj Fetullah Gulen orkestruan tentativën e dështuar për grushtshteti të 15 Korrikut 2016, e cila martirizoi 251 njerëz dhe la të plagosur rreth 2.200 të tjerë.

Përveçse për tentativën e mposhtur puçiste të 2016-s në Turqi, Ankaraja e akuzon FETO-n edhe për zbatimin e një fushate të gjatë për të përmbysur qeverinë përmes infiltrimit në institucionet shtetërore më kyçe të vendit, sidomos në ushtri, polici dhe gjyqësor.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit