Vaksinat anti-Covid, efektive kundër formave të rënda të Omicron-it

Mos i humb

Ka pasur shumë pasiguri në lidhje me nivelin e mbrojtjes që ofrojnë vaksinat kundër variantit Omicron.

Por një studim i ri, i publikuar nga autoritetet shëndetësore britanike, konfirmon se vaksinimi i plotë kundër Covid-19 ofron rezistencë të fortë ndaj formave të rënda të sëmundjes si dhe shtrimeve në spital

Këtë e ka konfirmuar një epidemiolog zviceran, Didier Trono.

“Shifrat tregojnë se me një dozë të tretë të vaksinës, ne kemi 88 për qind më pak shanse për të përfunduar në spital nëse jemi të infektuar me Omicron”

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit