Vietnami mobilizon 250 mijë trupa për të luftuar stuhinë “më të keqe”

Mos i humb

“Heronjtë kanë vetëm ditëlindje”, Meta për Adem Jasharin: Linde në Ditën e Flamurit dhe përjetësisht do mbetesh në memorien e kombit tonë

Presidenti i Republikës Ilir Meta thotë se komandanti legjendar Adem Jashari do të mbetet në memorien e kombit tonë përjetësisht duke e...

Basha pas takimit me nënat e emigrantëve: Shqipëria është shpopulluar frikshëm, vendit i duhet një qeveri funksionale

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, reagon sërish me një mesazh pas takimit me nënat që kanë fëmijët në emigracion.

Deputeti nxehet në Kuvend, Vasilika Hysi e përjashton nga seanca: Fatkeqësi e madhe që vjen për të përfaqësuar qytetarët

Nënkryetarja e Kuvendit, Vasilika Hysi ka përjashtuar nga seanca ditën e sotme deputetin e Erion Piciri. Ky i fundit...

Radhë të gjata në Kosovë për të marrë vaksinën e gripit, ndërhyn policia

Për shkak të interesimit të madh të qytetarëve të Kosovës për marrjen e vaksinës kundër gripit sezonal, në Qendrën kryesore të Mjekësisë...

Vietnami ka mobilizuar të paktën 250 mijë trupa dhe 2.300 automjete për të luftuar “stuhinë më të keqe” me të cilën përballet vendi në së paku dy dekada.

Vendi i Azisë Juglindore po përballet me stuhinë Molave, e nënta në Detin Lindor këtë vit dhe e katërta në muajin aktual, i cili ka shkaktuar vdekjen e dy personave me shumë të zhdukur, njoftoi Agjencia e Lajmeve të Vietnamit.

Mijëra janë zhvendosur për shkak të stuhisë.

Zyra e Qendrës Kombëtare të Parashikimit Hidro-Meteorologjik të këtij vendi tha se stuhia është më e forta në 20 vjet dhe do të lëvizë më thellë gjatë ditës përpara se të dobësohet.

Shirat e përhershëm po ashtu po godasin shumë pjesë të vendit.

Sipas të përditshmes “Vietnam News”, rreth 1.242 anije peshkimi me 7.430 punëtorë u kërkua që të kthehet në shtëpi.

Më shumë se 44.200 persona janë evakuuar në vend të sigurtë në provincën Phu Yen, e cila është duke regjistruar reshje të mëdha shiu.

Rajoni qendror i Vietnamit ka qenë duke u rikuperuar nga përmbytjet historike dhe stuhitë që nga fillimi i këtij muaji.

Si pasojë e shirave, rrëshqitjeve të tokës dhe përmbytjeve kanë humbur jetën të paktën 130 persona ndërsa 18 të tjerë janë ende të zhdukur. Shirat kanë prekur 7 milionë njerëz në vend.

Qeveria e kryeministrit, Nguyen Xuan Phuc ka njoftuar se do të sigurojë 6.500 ton oriz nga rezervat kombëtare në katër provinca qendrore për të ndihmuar njerëzit e prekur nga përmbytjet e fundit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Bora mbulon Zvicrën, saktësisht në ditën e parë të dimrit meteorologjik

Pikërisht në ditën e fillimit meteorologjik të dimrit, në pjesën më të madhe të Zvicrës bora ka filluar të bjerë edhe në...

Rreziku i vetëvrasjeve të të prekurve me COVID lidhet me hidroksiklorinën

Përdorimi i klorinës apo hidroksikorinës, ilaçe të përdorur kundër covid 19 mbi të gjitha në fazat e para të emergjencës mund të...

Europa pa vaksinë ndaj COVID-19 para 2021, Agjencia e Barnave cakton datat për të shqyrtuar aplikimet e Pfizer dhe Moderna

Europa duket se me të gjitha gjasat do e mbyllë këtë vit pa një vaksinë ndaj COVID-19. Agjencia Europiane...

Kosova regjistron 10 të vdekur dhe 521 të infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar edhe 10 viktima nga koronavirusi...

Zvicra shtrëngon masat deri më 23 dhjetor, për t`i zbutur ato në Krishtlindje

Ministri i Shëndetësisë, Alain Berset planifikon të shtrëngojë masat e koronavirurit deri në Krishtlindje. Por vetë festa  familjare do të mundësohet të...