Zgjedhjet e hershme/ SHBA, numër rekord votuesish

Mos i humb

Policia Rrugore me Lamborghini Huracàn: Padova-Romë në tre orë!

Policët Rrugorë në Sant’Agata Bolognese kanë transportuar një veshkë nga Padova në Rome për 3 orë, gjatësi e cila zakonisht përshkohet për 5...

Swissmedic: Shpejtohet puna për vaksinën kundër koronavirusit

Një vaksinë e dytë e mundshme Covid-19 po gjurmohet shpejt nga rregullatorët Swissmedic. Produkti është zhvilluar nga firma amerikane...

Sa i rrezikshëm mund të jetë zakoni i kërcitjes së qafës

Ka një lidhje konkrete mes kërcitjes së vazhdueshme të qafës dhe goditjes në tru nga sëmundje si ishemia, shprehen ekspertët.

Punimet te “Unaza e Re”/ Nga sot kufizohet hyrja në Tiranë nga Dogana, ja rrugët alternative që mund të përdorni

Duke filluar nga nesër do të kufizohet trafiku në zonën e Unazës së Madhe, tek ish sheshi “Shqiponja”, pasi do të shemben...

Zyrtarët e zgjedhjeve në të gjithë SHBA-në kanë raportuar një numër rekord votuesish që kanë hedhur votat e tyre para ditës së zgjedhjeve më 3 nëntor.

Më shumë se 22 milionë amerikanë kanë votuar më herët deri të premten, personalisht ose me postë, sipas projektit zgjedhor SHBA.

Në të njëjtën pikë, në garën e 2016-ës, rreth 6 milionë vota ishin hedhur.

Kjo duket se ka ardhur falë mobilizimit të demokratëve dhe pandemisë, që ka transformuar mënyrën e votimit në vend.

Kjo shifër përfaqëson 12% të të gjitha votave të hedhura në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016, edhe pse tetë shtete ende nuk kanë njoftuar për totalin e tyre dhe votuesit kanë ende edhe më shumë se dy javë kohë për të hedhur votat.

Nxitimi i amerikanëve për të votuar po bën që ekspertët e zgjedhjeve të parashikojnë se mund të hidhen një rekord prej 150 milionë votash dhe pjesëmarrja mund të jetë më e lartë se në çdo zgjedhje presidenciale që nga viti 1908.

Për ekspertët kjo është thuasje e pabesueshme dhe afro 10 herë më shumë njerëz kanë votuar krahasuar me të njëjtën kohë në vitin 2016.

Deri tani, pjesëmarrja ka qenë jo e balancuar, me një numër më të madh demokratësh se republikanësh me një raport 2-1 në 42 shtetet e përfshira në numërimin e agjencisë Associated Press.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Policia Rrugore me Lamborghini Huracàn: Padova-Romë në tre orë!

Policët Rrugorë në Sant’Agata Bolognese kanë transportuar një veshkë nga Padova në Rome për 3 orë, gjatësi e cila zakonisht përshkohet për 5...

I frikshëm apo i mahnitshëm? Pamjet e hotelit më të veçantë

Nëse po kërkoni një vend pranë detit, dhe larg njerëzve, atëherë ky hotel në Suedi është i duhuri për ju.

Korea e Jugut përballet me një kllaster të ri infeksionesh me COVID-19

Një kllaster infeksionesh përreth zonës së Seulit të Madh i ka shkaktuar Koresë së Jugut edhe një sfidë tjetër për të luftuar...

Meksika miraton ligj për të siguruar qasjen e qytetarëve në plazhet e vendit

Meksika miratoi një ligj i cili kërkon që pronarët e tokave të lejojnë qasjen për qytetarët nëpërmjet tokave të tyre në plazhet...

Ministrja e Jashtme e Belgjikës në kujdes intensiv për shkak të COVID-19

Ministrja e Jashtme e Belgjikës dhe ish-kryeministrja, Sophie Wilmes është shtruar në spital në kujdesin intensiv për shkak të koronavirusit (COVID-19).