Zvicër: Kërkesat për azil pritet të rriten në vitin 2022

Mos i humb

Kreu në largim i sekretariatit të migracionit të Zvicrës thotë se vendi duhet të shohë rreth 15,000 aplikime për azil vitin e ardhshëm, nga 14,500 të paraqitura në vitin 2021, pasi më shumë emigrantë përpiqen të kalojnë Mesdheun midis Afrikës së Veriut dhe Italisë.

Mario Gattiker, i cili largohet nga posti i tij në Sekretariatin Shtetëror për Migracionin në fund të muajit, thotë se ka gjithashtu një probabilitet më të madh që Zvicra mund të shohë deri në 25,000 kërkesa për azil në vitin 2022, shkruan Swissinfo, përcjell albinfo.ch.

Migrimi është ngadalësuar si rezultat i pandemisë me Covid-19, tha ai për Blick, por nëse kriza shëndetësore lehtësohet deri në pranverë, më shumë njerëz do të jenë në lëvizje.

Paqëndrueshmëria politike në pjesë të botës ku një situatë e keqe ekonomike është përkeqësuar nga pandemia mund të kontribuojë gjithashtu në një rritje të numrit të migracionit. Vetëm këtë vit tre grusht shtete kanë ndodhur në Afrikën Perëndimore – në Mali, Çad dhe Guinea – theksoi ai.

Megjithatë, Agjencia e OKB-së për Refugjatët, UNHCR, ka kritikuar Zvicrën për rregullat e saj “kufizuese” të azilit, veçanërisht kur bëhet fjalë për njerëzit që ikin nga lufta civile.

Vendi ka qenë gjithashtu nën presion për të mos u zotuar të rivendosë më shumë refugjatë afganë që kur talebanët morën kontrollin e Afganistanit gushtin e kaluar.

Sekretari i Shtetit në largim tha se Zvicra kishte evakuuar rreth 400 njerëz nga Afganistani verën e kaluar. Prioriteti është rivendosja e refugjatëve nga konflikti sirian, për të ndihmuar në lehtësimin e presionit ndaj vendeve fqinje pritëse, Libanit dhe Turqisë.

Gattiker shtoi se Këshilli Federal mund të rishikojë ende politikën e tij nëse, për shembull, do të kishte programe të koordinuara ndërkombëtarisht të zhvendosjes për afganët që kanë ikur në vendet fqinje.

Zvicra ka parë një rritje në numrin e afganëve që hyjnë në Zvicër, por ata shpesh vazhdojnë të aplikojnë për azil në Francë ose Britani të Madhe, tha ai.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit