Bankat perëndimore transferojnë 2 trilionë dollarë para të pista

Mos i humb

Erdogan: Ne nuk jemi shtet fisnor, ne jemi Turqi. Disa amerikanë telefonojnë vëllain tim dhe i thonë…

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, gjatë fjalimit të tij në Kongresin e 7-të të zakonshëm të AK Partisë AK në qytetin...

Ndryshimet në ligjin për krimet e komunizmit/ Murrizi: Komunistët e kanë dreqin në bark, burrat e gratë e Kuvendit s’kanë këllqe të ndahen nga...

Opozita parlamentare ka shprehur hapur kundërshtimin për dy nismat “Për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin nr. 10.242, datë 25.02.2010, “Për Institutin...

Turshi të Shpejta me Patëllxhanë – Si T’i Përgatisni Plot Shije

Patëllxhani është një perime e pasur në vitamina, minerale, antioksidantë dhe fibër. Falë këtyre vlerave, patëllxhani njihet për aftësitë...

“Macron dëshiron të lajë hesapet me …”, Erdogan sulmon ashpër kreun e Francës pas sulmeve ndaj myslimanëve

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, kritikoi masat e presidentit të Francës, Emmanuel Macron, për të luftuar aktivizmin islamik, duke pretenduar se...

Për gati dy dekada, bankat më të mëdha globale kanë transferuar mbi dy trilionë dollarë pagesa, që ato besonin se ishin të dyshimta, thuhet në një raport të publikuar nga Konsorciumi Ndërkombëtar i Gazetarëve

Raporti bazohet në mijëra dokumente që kanë rrjedhur në publik nga krahu i Departamentit amerikan të Thesarit, që heton pastrimin e parave. Dosjet FinCEN kanë më shumë se 2,500 dokumente, që bankat u dërguan autoriteteve amerikane midis viteve 1999 dhe 2017 dhe përbëjnë disa nga sekretet më të ruajtura të sistemit bankar ndërkombëtar. Bankat i paraqesin raportet e tilla te Rrjeti i Krimeve Financiare kur kanë shqetësime për ligjshmërinë e një transaksioni.

Dokumentet  u zbuluan në Buzzfeed News dhe  më pas u shpërndanë në të gjithë botën në 108 organizata të lajmeve në 88 vende.

Dokumentet tregojnë se si bankat kryesore perëndimore, përfshirë JPMorgan dhe Deutsche Bank, Banka britanike HSBC, Bankën Barclays, Banka Qendrore e Emirateve të Bashkuara Arabe, E Standard Chartered lejuan që klientët e tyre të transferonin miliona para të vjedhura nëpër botë  duke ndihmuar në këtë mënyrërrjetet kriminale në të gjithë botën, përfshirë ato në ish-Bashkimin Sovjetik, të lëviznin dhe të fshihnin para.

Sipas BBC, vitet e fundit ka pasur një numër të rrjedhjeve të mëdha të informacionit financiar, duke përfshirë:Paradise Papers 2017 –  e cila paraqet një sasi të madhe dokumentesh të rrjedhura nga firma ligjore Appleby dhe ofruesi i shërbimeve të korporatave Estera.

Panama Papers 2016 – Dokumentet e zbuluara nga firma ligjore Mossack Fonseca treguan më shumë se si njerëzit e pasur po përdornin regjimet e taksave offshore për përfitimet e tyre.

Swiss Leakss 2015 –zbuloi sesi bankat përdornin sekretin bankar për të ndihmuar klientët të shmangin pagesat e taksave.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Bolivi, anulohen akuzat për terrorizëm kundër Moralesit

Gjykata boliviane ka anuluar akuzat për terrorizëm dhe kryengritje kundër ish-presidentit Evo Morales, menjëherë pas fitores presidenciale të Luis Arce-s nga partia...

Forcat turke arrestojnë 33 të dyshuar të FETO-s në gjithë vendin

Forcat turke të sigurisë arrestuan sot 33 persona nën dyshimin për lidhje me organizatën terroriste FETO, grupi që qëndron pas grushtit të...

SHBA, rritet në 231.174 numri i të vdekurve nga COVID-19

Numri i personave të vdekur nga koronavirusi i ri (COVID-19) në SHBA është rritur në 231.174, prej të cilëve 663 kanë humbur...

Aeroplani “përshëndet” çiftin e ri me një “grusht” ujë

Momenti kur seti fotografik i një çifti të ri është shkatërruar nga një aeroplan, është kapur në kamera. Priscila...

E zgjedhura e Trump, merr miratimin e Senatit Amy Coney Barrett në Gjykatën e Lartë

Amy Coney Barrett , është konfirmuar mbrëmë nga Senati amerikan si Gjyqtare e Gjykatës Supreme me 52 vota pro dhe 48 kundër....