Deputetët i kërkojnë Gjermanisë të dërgojë tanke ”Leopard 2” në Ukrainë

Mos i humb

Drejtuesit e komiteteve kryesore në Dhomën e Komuneve i kanë kërkuar ministrit gjerman të Mbrojtjes që të lejojë Ukrainën të mbrohet kundër pushtimit rus duke përdorur tanke ”Leopard 2” të prodhimit gjerman.

Ligjvënësit ndërmorën veprime pas një konferencë në Gjermani që përfundoi pa zotime nga aleatët perëndimorë për të dërguar më shumë tanke në Ukrainë, pavarësisht thirrjes së presidentit Volodymyr Zelensky për të përshpejtuar ofrimin e mbështetjes ushtarake.

Grupi, i cili përfshin kryetarët e 24 komiteteve kryesore dhe dhjetëra mbështetës të lartë, u koordinua  nga laburisti Chris Bryant për të kontaktuar ministrin gjerman federal të Mbrojtjes, Boris Pistorius në këtë kohë ekstreme urgjente.

“Ne jemi të vetëdijshëm për përpjekjet shumë domethënëse që ka bërë Gjermania për të mbështetur Ukrainën, veçanërisht në 12 muajt e fundit. Ne i kuptojmë arsyet historike për hezitimin për të furnizuar tanke gjermane dhe gjermane”, shkruajnë ata në një kopje të letrës marrë nga ”The Sun”.

”Megjithatë, ne ju bëjmë thirrje që në këtë kohë ekstreme urgjente, të rishqyrtoni pozicionin tuaj dhe të lejoni furnizimin me tanke ‘Leopard 2’,  në pronësi gjermane dhe të prodhimit gjerman, në Ukrainë në ditët në vijim”, thuhet në deklaratën e tyre.

Kjo vjen pasi sekretari i Jashtëm britanik tha se nuk do të donte “asgjë më shumë” sesa të shihte ukrainasit të armatosur me tanke të prodhimit gjerman.

Deri më tani midis aleatëve të NATO-s, vetëm BM ka pranuar të dërgojë tanke 14 ”Challenger 2” të ushtrisë britanike.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit