Pretendohet se SHBA dëbon në kundërshtim me ligjet refugjatët venezuelianë

Mos i humb

PD sulmon Ramën/ “Klientelizëm, luks e braktisje”, Teliti: 5 problemet e projektbuxhetit 2021

Drejtori i kabinetit dhe eksperti i ekonomisë në PD, Dorjan Teliti në një dalje publike nga selia blu lëshoi akuza në drejtim...

Filipinet liruan afro 82 mijë të burgosur mes pandemisë së COVID-19

Filipinet liruan pothuajse 82 mijë të burgosur që nga mesi i marsit për të shkarkuar burgjet e mbipopulluara në vend mes pandemisë...

Sëmbim gjembi, përballja me sprovat dhe mundimet e jetës

https://youtu.be/1povK6QSRoc Titulli: Sëmbim gjembi, përballja me sprovat dhe mundimet e jetësTitulli i origjinalit: The Prick of ThornAutor:...

“Ju rrugaca sallahana,vagabonda shakllabana”, Meta ‘sulmon’ Ramën me vargjet e Gjergj Fishtës

Presidenti i vendit, Ilir Meta ka kujtuar poetin e shquar At Gjergj Fishta në 149 vjetorin e lindjes së tij.

Pretendohet se administrata e presidentit të SHBA-ve, Donald Trump në periudhën janar-mars ka dëbuar në kundërshtim me ligjet qindra refugjatë venezuelianë.

Senatori Bob Menendez, anëtar i Komitetit për marrëdhënie me jashtë të Setatit Amerikan tha se sipas informacioneve që ka marrë nga Departamenti i Shtetit një numër i madh i refugjatëve venezuelianë janë rikthyer në vendin e tyre me udhëtimet e fshehta me avionë nga rajoni Trinidad dhe Tobago pa u paraqitur asnjë arsye gjatë periudhës mes muajit janar dhe mars.

Duke tërhequr vëmendjen se dëbimi i refugjatëve të cilëve ligjërisht duhej t’u jepej “statusi i përkohshëm i mbrojtjes” është në kundërshtim me ligjet e azilit si dhe në kundërshtim me ndalesën e fluturimeve të vendosura ndaj Venezuelës në fund të vitit 2019, Mendez kërkoi nga Departamenti i Jashtëm i Tranportit dhe ai i Brendshëm zbardhjen e ngjarjes.

Administrata e Trumpit edhe më parë është akuzuar për dëbimin në mënyrë të paligjshme të mijëra refugjatëve meksikanë.

Sipas ligjeve amerikane, dëbimi i atyre që kanë aplikuar për azil në vend mund të bëhet vetëm nëpërmjet vendimit të gjykatës.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Paralajmërimi në Zvicër: Pas 15 ditësh, të gjithë shtretërit e kujdesit intensiv do të jenë të zënë

Nëse nuk ndërmerret asnjë veprim, kapaciteti i shtretërve të ICU (njësive të kujdesit intensiv) në Zvicër do të plotësohet pas 15 ditësh,...

Rusia regjistron 346 të vdekur nga Covid-19 në 24 orët e fundit, shifra më e lartë që prej nisjes së pandemisë

Rusia ka regjistruar numrin më të lartë të vdekjeve nga COVID-19 në një ditë. Në 24 e fundit janë...

Rekord infeksionesh me COVID-19 në Gjermani, Merkel kërkon mbylljen e vendit

Gjermania ka regjistruar rreth 15 000 infeksione të reja me koronavirus gjatë një periudhe 24-orëshe, sipas institutit “Robert Koch” duke shënuar rritjen...

Ish-deputeti i PD denoncon: Prindërve të mi i është ndryshuar vendbanimi pa kërkesën e tyre, SPAK duhet të kishte

Ish-deputeti i PD, Endri Hasa denoncon se prindërve të tij u është ndryshuar vendbanimi pa kërkesën e tyre. Hasa...

Nga vrasja tek prodhimi e shitja e drogës, kush janë 3 vlonjatët që OFL i kërkon të deklarojnë pasurinë

Operacioni ‘Forca e Ligjit’ është ndalur sot në Vlorë, ku 3 subjekteve iu është kerkuar të deklarojnë pasurinë. Bëhet...