Shefi i NATO-s takim me Ramën: Nxisim investimin në bazën e Kuçovës

Mos i humb

NATO mbështet rifillimin e dialogut Kosovë-Serbi pezulluar prej disa kohësh dhe ofron mbështetjen për çështjen e hapësirës ajrore.

Në konferencën e përbashkët për shtyp me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg nënvizoi se dialogu është e vetmja mënyrë për arritjen e një zgjidhje të qëndrueshme.

“Ne mbështesim fort dialogun mes prishtinës dhe Beogradit. Mbështesim rifillimin e këtij dialogu që është pezulluar për disa kohë. Besojmë se ky dialog është e vetmja mënyrë për të arritur një zgjidhje politike të gjatë e të qëndrueshme të konfliktit. E mbështesim jo vetëm përmes mbështetjes politike por duke ndihmuar për të zgjidhur çështjen e hapësirës ajrore. “

Stoltenberg nënvizoi dhe se po nxitet që investimi në bazën e Kuçovës të nisë sa më shpejt.

“Kam përmendur investimin në bazën ajrore të Kuçovës. Ky është një investim domethënës dhe po nxitim të zbatohet sa më shpejt të jetë e mundur. Kjo bazë mund të jetë qendër e veprimtarive shumë të rëndësishme.”

Sa i takon anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO, Stoltenberg u shpreh se procesi është pranë finalizimit.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit