Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka zhvilluar bisedë telefonike me homologun e tij francez Emmanuel Macron dhe kancelaren gjermane Angela Merkel (AA).

Daçiq për bashkësinë ndërkombëtare: Ndalojeni fushatën e Kosovës dhe Shqipërisë për njohje

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq ka një thirrje të re për bashkësinë ndërkombëtare. Ministri i Jashtëm serb, Ivica...

Shfuqizimi i vendimit për emërimin e 14 konsujve, kërkohet të rishikohen edhe vendimet për shefat e misioneve diplomatike e Konsujt e Nderit

Ministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Glauk Konjufca një ditë më parë ka marrë vendim për shfuqizimin e vendimeve të kundërligjshme,...

Lëvizja për drejtësi dega kodra e trimave ragon me lajmin e pa vërtet

 Lëvizja për drejtësi dega kodra e trimave ragon me lajmin e pa vërtet që e plasoj dje presidenti i Republikës gjoja për...

Të zgjedhura

Lëvizja për Drejtësi / Koprani: Partitë në pushtet nuk e zgjasin një mandat të plotë për shkak të interesave personale…..

GAZETARI Ju falenderojmë zoti Koprani që pranuat të jeni sot në këtë intervist me ne. Ju para do ditësh u...
- Reklamë -

Bota

Erdoğan zhvilloi bisedë telefonike me liderët Macron dhe Merkel

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka zhvilluar bisedë telefonike me homologun e tij francez Emmanuel Macron dhe kancelaren gjermane...

SHBA reagon kundër sulmeve të regjimit të Asadit

Zëdhënësja e Departamentit Amerikan të Shtetit, Morgan Ortagus, e ka cilësuar të "paturpshëm" rifillimin e fluturimeve në aeroportin e Halepit nga regjimi...

BE bën thirrje për ndalimin e konflikteve në Idlib

Bashkimi Evropian (BE) ka theksuar se janë të papranueshme sulmet ushtarake të ndërmarra në Idlib nga regjimi i Asadit dhe mbështetësit e...

Kuriozitete

Shkencëtarët mendojnë që gjithë kohës gabimisht kemi pirë kafe dhe tregojnë ku gabojmë

Formula për përgatitjen e kafes është zbuluar nga shkencëtarët dhe ka rezultuar që gjithë kohës përgatisim kafen në mënyrë të gabuar Ekipi i ekspertëve ka...

Para se t’ua lini telefonin në duar fëmijëve, lexojeni këtë

Pavarësisht sa shumë smartphone-ët e kanë thjeshtuar jetën tonë, por shpesh harrojmë sa shumë ndikojnë ato në jetën e fëmijëve tanë. Sa më shumë kohë...

Bota pas 250 milionë vjetësh

Planeti ynë po ndryshon vazhdimisht, dhe prova e veprimtarisë së tij që ne mund ta kuptojmë më qartë janë tërmetet dhe vullkanet. Sipas teorisë së...

SHBA, Dielli i parë nga afër, pamjet e filmuara nga teleskopi i ri

Nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës vijnë pamjet e Diellit, si nuk i kemi parë kurrë më parë. Është pikërisht teleskopi i ri Dkist (Daniel...

112-vjeçari nga Japonia në librin e rekordeve Guinness, shpallet burrin më i vjetër në botë

Një burrë japonez 112 vjeç është shpallur “burri më i vjetër në botë” nga Guinness World Records. Chitetsu Watanabe ka lindur në 5 mars...

Së fundi
ISLAMI

Forcat Ajrore të SHBA-së hapin procesin për veshjet fetare

Forcat Ajrore të SHBA-së kanë zbatuar ndryshime gjithëpërfshirëse në kodin e tyre të veshjes, me çka lejojnë pjestarët e shërbimit të kërkojnë leje për...

Kush janë muslimanët Hui në Kinë që po persekutohen, për të cilët pak kush flet

Për dallim nga grupet e tjera etnike muslimane në Kinë, të tilla si ujgurët, kazakët dhe të tjerët, hui janë muslimanë që konsiderohen të...

Medreseja e femrave në Blackburn, shpallet shkolla e mesme më e mirë në Angli

Një medrese për vajza në Blackburn është votuar si shkolla e mesme më e mirë në Angli sipas matjeve të GCSE të kryera nga...

Falet namazi i parë i xhumasë në xhaminë e parë të Lubjanës

Namazi i parë e xhumasë u fal sot në Xhaminë e Lubjanës dhe Qendrën Kulturore Islame, xhaminë e parë të kryeqytetit slloven,(AA). Qindra muslimanë nga...

HIXHAME SEMINAR (MODUL I)

Hixhame Seminar në KOSOVË nga Data 22-23 Shkurt 2020 Aplikoni tani, nese deshironi me e sigurue nje vend dhe si rjedhoj me u pavarsue ne biznes! Apliko...

Rajoni

Erdoğan zhvilloi bisedë telefonike me liderët Macron dhe Merkel

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka zhvilluar bisedë telefonike me homologun e tij francez Emmanuel Macron dhe kancelaren gjermane...

Arrestohen 115 persona në mbarë vendin

Kreu i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, ka dhënë detaje nga aksioni i zhvilluar gjatë natës së kaluar, gati në të gjithë...
- Advertisement -

Europa

Uragani Lorenzo/ Një i vdekur ndërsa stuhia po vjen drejt Evropës

Një uragan vdekjeprurës që po vjen drejt Evropës pritet të kalojë afër Azores të Mërkurën, duke sjellë rryma uji kërcënuese dhe erërat...

Ismaili: Transformuam Kardiologjinë Invazive për ta ruajtur shëndetin dhe xhepin e qytetarëve

Kardiologjia Invazive e pajisur me aparaturë moderne dhe e rinovuar tërësisht e gatshme për t’iu përgjigjur të gjitha shqetësimeve që qytetarët tanë kanë me...

Familja

Ju nuk përzgjidhni familjen. Ata janë dhuratë e Zotit për ju, siç jeni ju për ata.

Medreseja e femrave në Blackburn, shpallet shkolla e mesme më e mirë në Angli

Një medrese për vajza në Blackburn është votuar si shkolla e mesme më e mirë në Angli sipas matjeve të GCSE të kryera nga...

5 rregulla të thjeshta nga mjekët për të rritur një fëmijë të shëndoshë

Kur një person bën fëmijë, ata ndonjëherë ‘humbin mendjen’. Dhe nuk është vetëm për netët pa gjumë. Një nga frikat më të mëdha të një...

A është të punuarit nga shtëpia një zgjidhje më e mirë për ju?

Little girl giving kiss to her mom while working from home Edhe pse të punuarit në skuadër dhe...

Të jetosh si praktikante myslimane në Perëndim E vërteta dhe sfidat! Nga: Myzejen Myftari

Përgatit: Myzejen Myftari/ Londër Në Perëndim, imazhi i zakonshëm i një femre myslimane është...

Prindër kujdes! Mos u lini në dorë fëmijëve tuaj telefonat, rrezikohen nga …

Fëmijët e moshës dy vjeçare janë duke zhvilluar probleme të shëndetit mendor për shkak të smartfonëve dhe tabletave, paralajmërojnë shkencëtarët. Vetëm një orë në...
- Rekalmë -

Shëndeti

Këto janë ushqimet që duhet të hani patjetër çdo ditë

Regjimet e rrepta ushqimore janë të vështira për tu zbatuar në jetën e përditshme. E megjithatë, kur shtrohemi në tryezë, është tepër...

Kolla e natës/ Si të kuptoni nëse është ftohje apo alergji, trajtimet që ju ndihmojnë

Kolla e natës është një shqetësim i cili ndikon në cilësinë e gjumit tuaj duke u kthyer në një bezdisje për secilin.

Eksperimenti ka treguar: Veganët janë më të mirë në krevat se “mishngrënësit”?

Urologu amerikan, Aaron Spitz, ka provuar që nëpërmjet eksperimentit me tre sportistë të konstatojë se si ndikon ushqimi në eksitimin seksual të...

Kuzhina
Gatimi

E parezistueshmja: Torta reformë

Nuk e dimë nga e ka marrë këtë emër revolucionar, mirëpo e dimë se çfarë fshihet në të Torta e parezistueshme krematoze e cila...

Bukë në mënyrën turke

Njëra ndër recetat e shumta është gatimi i një lloj buke të quajtur lavash, me tharmë dhe pa tharmë Kjo e dyta, meqenëse bëhet shpejt,...

Qervishin me qofte shërbejeni me bukë Brotchen

Qervishi me qofte është një recetë klasike e cila vlerësohet si e shumëkërkuar. Prandaj, blogerja e njohur kosovare, meJehonën, në Instagram-in e saj ka ndarë...

Pogaçet arabe Fataer

Disa madje i duan më shumë se kiflet! Ju nevojiten: – 3 filxhanë miell, – 50 ml vaj, – 150 ml qumësht të freskët, – 3 lugë kos, – 1...

Teknologjia

Galazy Z Flip është shitur plotësisht në SHBA

Samsung Galaxy Z Flip është një telefon i palosshëm prej 1,380 dollarësh, por çmimi i lartë nuk ka ndaluar fansat ta dëshirojnë...

Microsoft investon 1.1 miliardë dollarë në Meksikë

Microsoft sot bëri të ditur se gjatë pesë viteve të ardhshme do të investojë 1.1 miliardë dollarë në zhvillimin e programit të...
- Reklamë -

Të ndryshme

Lëvizja për Drejtësi / Koprani: Partitë në pushtet nuk e zgjasin një mandat të plotë për shkak të interesave personale…..

GAZETARI Ju falenderojmë zoti Koprani që pranuat të jeni sot në këtë intervist me ne. Ju para do ditësh u...

Koronavirusi, ministri italian: Kemi izoluar virusin, lajm me rëndësi ndërkombëtare!

“Ne kemi izoluar virusin”, kështu tha Ministri i Shëndetësisë italiane, Roberto Speranza në një konferencë për shtyp në Spallanzani. “Të izolosh virusin do të thotë...

Vendet më të rrezikshme për të udhëtuar në 2020, ja ku renditet Shqipëria (HARTA)

Specialistët ndërkombëtarë të mjekësisë dhe sigurisë SOS Ndërkombëtar kanë bërë publike hartën e tyre të vendeve më të rrezikshme në planet për vitin 2020....