Tortë nga fiqtë

128
0

Një recetë shumë e shijshme dhe e veçantë. Përgatitja kërkon pak durim, por rezultati do tua shpërblejë, sigurisht, lodhjen.

Për të bërë koren nevojiten:

 • 100 g fiq të tharë
 • 100 g rrush të tharë
 • 100 g çokollatë të grirë në rendë
 • 100 g arra të grira
 • një lugë miell
 • 10 të bardhë të vezëve
 • 150 g sheqer
 • 200 arra të bluara

Për të bërë filetën:

 • 10 të verdhët e vezëve
 • 300 g sheqer
 • 100 g çokollatë të shkrirë
 • 1 margarinë
 • 2 qeska sheqer vanilje

Përgatitja:

Përzieni fiqtë e grirë imët, rrushin e tharë, çokollatën e grirë në rendë, arrat e grira dhe një lugë miell. Tundni në një enë 10 të verdhët e vezëve, shtoni sheqer, lugë pas luge.

Në të verdhët e vezëve me kujdes përzieni arrat e bluara dhe përbërjen e fikut, pastaj piqni në tepsi të lyer në furrë të ngrohur.

Koren e pjekur ftoheni dhe ndajeni në dy pjesë të njëjta.

Për filetën, në avull zieni të verdhët e vezëve dhe sheqerin. Shtoni çokollatën e shkrirë, hiqeni nga zjarri dhe ftoheni.

Margarinën tundeni deri sa t’i ngjajë shkumës me sheqerin e vaniljes dhe bashkojini me kremin e ftohur.

Ndajeni tortën në fileta dhe zbukurojeni sipas dëshirës.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here