Bota

Thirrje popullit amerikan që të bëjë presion për Arakanin

Kryetari i organizatës civile “Burma Task Force” me qendër në SHBA, Robert Marro që mbron të drejtat e muslimanëve të Arakanit, i bëri thirrje...

Erdogan: Nuk do të qëndrojmë të heshtur ndaj një grushti të armiqve

Erdogan: Nuk do të qëndrojmë të heshtur ndaj një grushti të armiqve Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan në Kongresin e gjashtë të zakonshëm të...

Forcat izraelite këtë vit kanë vrarë 14 fëmijë palestinezë

Instituti Palestinez i Statistikave (PCBS) ka njoftuar se forcat izraelite të sigurisë këtë vit kanë vrarë të paktën 14 fëmijë në Bregun Perëndimor dhe...

Miliona fëmijë sirianë të privuar nga të drejtat themelore

Fëmijët në Siri, në vendin ku për të shtatin vit vazhdojnë luftimet, janë të privuar nga të drejtat themelore, ndër të cilat janë edhe...

Filipine, fillon fushata kundër dhunës ndaj grave

Grupet e ndryshme të cilat luftojnë për të drejtat e grave në Filipine janë bashkuar në fushatën kundër dhunës ndaj grave (VAW), e cila...

Izraeli stërvitje ushtarake në Golan dhe luginën e Jordanit

Ushtria izraelite nisi stërvitjen ushtarake në Lartësinë e Golanit dhe luginën e Jordanit, të cilat ndodhen nën pushtim. Në një lajm në faqen zyrtare të...

Kolumbi, 14 persona humbën jetën nga përmbytjet

Në sezonin e dytë të reshjeve të shiut në Kolumbi si pasojë e përmbytjeve deri më tani kanë humbur jetën 14 persona. Në një deklaratë...

Koreja e Veriut po ndërton nëndetëse balistike

Koreja e Veriut po nxiton që të ndërtojë dhe dislokojë nëndetësen e saj të parë me raketa balistike. Fotografitë satelitore të analizuara nga ‘38 veri’,...

Pavarësia e Katalonjës, Juncker: Jam shumë i shqetësuar

Presidenti i Komisionit Europian, Jean Claude Juncker, në një intervistë për të përditshmen spanjolle “El Pais” ka shprehur sërish shqetësimin për situatën në Katalonjë. “Katalonja...

SHBA, Kongresi diskuton mbi kompetencat e Trump për përdorimin e armëve bërthamore

Komandanti i Forcave Strategjike të SHBA-ve (STRATCOM), Gjenerali i Përgjithshëm John Hyten tha se do ta kundërshtojnë presidentin e SHBA-ve Donald Trump, në qoftë...

Të fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img