Erdogan dhe Merkel bisedojnë në telefon për Libinë

Mos i humb

Presidenti Recep Tayyip Erdogan dhe Kancelarja gjermane, Angela Merkel, zhvilluan të shtunën në mbrëmje një bisedë telefonike.

Siç bën të ditur Drejtoria e Komunikimeve të Turqisë, të dy udhëheqësit morën në shqyrtim Libinë dhe çështje të tjera rajonale me interes të përbashkët.

Biseda erdhi në prag të konferencës për Libinë, e cila do të mbahet të dielën në Berlin për të kërkuar një angazhim më të fortë nga aktorët rajonalë për një armëpushim që do t’i hapte rrugën zgjidhjes politike në vendin e shkatërruar nga lufta.

Kancelarja Merkel ftoi liderët nga Turqia, Rusia, Shtetet e Bashkuara të Amerilës, Kina, Franca, Britania dhe aktorë të tjerë rajonalë në konferencën njëditore në Berlin, mes një armëpushimi të brishtë ndërmjet Qeverisë së Pajtimit Kombëtar (GNA) të njohur ndërkombëtarisht në Libi dhe forcave besnike të gjeneralit puçist, Khalifa Haftar.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit